BANJALUKA, Premijer Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik rekao je da Vlada RS još nije bila u prilici, a da ni prethodne vlade nisu radile na tome, da provede popis državne imovine preduzeća iz RS i BiH u Srbiji, Hrvatskoj i Crnoj Gori, ali da se vrijednost te imovine procjenjuje na više od milijardu KM.
Na pitanje novinara da li bi imovina tih preduzeća čije je sjedište prije rata bilo u RS i BiH mogla biti prodata u procesu privatizacije u Srbiji ili Hrvatskoj Dodik je rekao da će biti veoma teško riješiti to pitanje u “pravnoj džungli” u kojoj pravosuđe u BiH i pravosuđe u Hrvatskoj donose različite odluke o slučajevima imovine preduzeća čija je imovina nakon rata ostala u drugoj državi.
“Imamo različite situacije – pravosuđe Hrvatske davalo je legitimitet svim transakcijama nad imovinom čiji su vlasnici preduzeća i fizička lica iz RS. Te transakcije su bile protiv interesa RS i mnogi objekti preduzeća iz RS i njihova odmarališta na moru , kojih ima u Hrvatskoj a koji sada treba da budu u vlasništvu Vlade RS, na neki način se već tamo koriste”, rekao je Dodik na konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je naglasio da sa druge strane pravosuđe u RS veoma olako presuđuje u korist preduzeća iz Hrvatske i drugih republika, te podsjetio na slučaj hrvatske kompanije “Ina” koja je tražila svoje benziske pumpe u Banjaluci.
“To se ne može desiti u Hrvatskoj, odnosno da neko preduzeće iz RS zatraži imovinu na prostoru Hrvatske i da je dobije. To nijedan sudija u Hrvatskoj neće presuditi. Samo se ovdje tako presuđuje i to govori kakvo je naše pravosuđe”, rekao je Dodik i naglasio da domađe pravosuđe nije u funkciji zaštite domicilne zemlje, republike i naroda nego pokušava da korištenjem najuniverzalnijih principa prava i pravde rješava ta pitanja.
On je dodao da je slična situacija i sa hidroelektranom na Trebišnjici koja je prije rata i bila vlasnik hidroelektrane Plate u Hrvatskoj, te da je bilo jasno u tadašnjem sporazumu Hrvatske i BiH da Hrvatska može koristiti 30 odsto električne energije.
“Hrvati su to promijenili na 50 odsto tako da dosadašnje naše potraživanje za manje isporučene električne energije iznosi do 200.000.000 KM”, rekao je Dodik i naglasio da će biti veoma teško riješiti to pitanje, jer Hrvatska ignoriše zahtjeve iz RS.
Na pitanje kada će biti održana druga skupština akcionara Elektroprenosa BiH i da li su definisani principi na kojima ova služba treba da radi, Dodik je rekao da Vlada RS nije zadovoljna radom te korporacije.
“Tamo imamo gotovo permanentno donošenje odluka protiv interesa RS, protiv zaposlenih iz RS i mi ćemo veoma brzo, ukoliko se ta situacija ne popravi, tražiti da se povuku naša prava iz te korporacije”, rekao je Dodik.
On je dodao da je sporan rad nezavisnog člana uprave ove korporacije, te naglasio da će Vlada RS osporiti sve ono što nije bilo u skladu sa zakonom, naročito ukoliko se nastavi sa dosadšnjom praksom.