BANJALUKA , Pojedine bolnice i klinički centri u Republici Srpskoj, iako su značajno smanjili dugovanja, i dalje su opterećeni milionskim dugovima, koji su danas premašili 30 miliona maraka.
Klinički centri u RS, u Banjaluci i Istočnom Sarajevu, duguju po više od 10 miliona maraka.
Miladin Ždrale, pomoćnik direktora za finansijske poslove KC Istočno Sarajevo, kazao je da je dug ovog KC-a 10.701.076 KM.
“Dobavljačima za lijekove dugujemo 1.655.790 maraka, dobavljačima hrane 392.700 maraka, te ostalim dobavljačima oko pet miliona. Za režijske troškove dug je 3.214.541 KM, za opravku i održavanje 202.600 KM, a za investiciono održavanje oko 213.600 maraka”, rekao je Ždrale i istakao da je dug akumuliran od 2001. godine.
On je naveo da su 40 odsto ovog duga kamate. Podsjetio je da je Vlada RS izdvojila oko osam miliona maraka za isplatu plata za tekuću godinu.
Mirko Stanetić, v.d. generalnog direktora KC Banjaluka, kazao je da je dug i ovog KC-a oko 10 miliona maraka i da se, mahom, odnosi na obaveze prema dobavljačima.
Sadašnje rukovodstvo Opšte bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju naslijedilo je dug od čak 11 miliona maraka. Ipak, kaže Ljubinko Đurić, portparol ove bolnice, zahvaljujući resornom ministarstvu dugovi danas iznose oko milion maraka.
“Najveći dio duga se odnosi na ostali materijal i usluge, oko 50 odsto, te za električnu energiju, mazut i hranu”, rekao je Đurić.
Menadžment prijedorske bolnice kaže da se uspio riješiti velikog dijela dugova i da su sada, u odnosu na 2006. godinu, upola manji.
“Tada je dug bolnice bio 19.749.000 maraka, a sada iznosi 9.782.000 maraka. Najviše dugujemo dobavljačima lijekova i sanitetskog materijala, te za struju, vodu, smeće. Za 4.860.000 maraka nas tereti Fond za dug od prije 10-15 godina, ali očekujemo da će se pronaći rješenje i da će nas osloboditi tih obaveza”, kazao je Mirko Sovilj, direktor Opšte bolnice u Prijedoru.
U Opštoj bolnici u Gradišci/Bosanskoj Gradišci kažu da nemaju problem sa vraćanjem dugova – dugovanja nemaju.
“Poslujemo tako da ne stvaramo dugovanja i prošle godine poslovali smo sa dobitkom od 450.000 KM. Dugovanja iz prethodnog perioda smo izmirili, a nove dugove nismo napravili”, kazao je Vlado Marjanović, direktor ove bolnice.
Slična situacija je i u bijeljinskoj Opštoj bolnici. Imali su, kažu, dug od oko 1.100.000 KM, ali su dobili novac od Fonda zdravstvenog osiguranja, tako da su ti dugovi stvar prošlosti.
Dragan Kovač, direktor Doma zdravlja u Trebinju, kazao je da su Dom zdravlja i Opšta bolnica u Trebinju stari dug reprogramirali.
U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS kazali su da je u toku prikupljanje podataka o zaduženjima bolnica i da će se informacija o njihovim dugovanjima naći na jednoj od narednih sjednica Vlade RS.
U ovom trenutku, kažu u Ministarstvu, može se reći da je očit trend smanjivanja dugovanja. Nezavisne n.