SARAJEVO – Najjača robna marka široke potrošnje u BiH i dalje je “Argeta”, a lidersku poziciju među najprodavanijim domaćim brendovima u BiH zauzima “Violetin” toaletni papir.
Istraživanje o najpopularnijim robnim markama široke potrošnje na tržištu BiH i regiona obavila je Agencija za istraživanje tržišta “Valicon”.
Istraživanje je ponovo pokazalo slabost domaćih proizvoda kada je u pitanju njihova prepoznatljivost među kupcima. Slično kao i prošlogodišnje i ovo istraživanje otkrilo je da je jedini domaći brend među deset najprodavanijih u BiH “Violetin” toalet papir koji zauzima šestu poziciju.
Iza argete pozicionirala se coca-cola, dok je na trećem mjestu “Kraftova” čokolada milka, čime je potvrđen tradicionalno dobar prodor brendova iza kojih stoje multinacionalne kompanije. Kao i u proteklom periodu, visokopozicionirana je i žvakaća guma orbit, koja se našla na četvrtom mjestu i stepenicu niže plasirano floriol ulje. Nakon jedinog domaće predstavnika na sedmom mjestu po popularnosti među potrošačkom populacijom nalazi se krema za lice nivea, a iza nje se redaju hrvatski proizvodi vegeta, cedevita i dorina.
“Nedovoljna razvijenost domaćih brendova rezultat je nesistematskog pristupa njihovom razvoju, improvizovanih i proizvoljnih poslovnih odluka, uz izuzetak pojedinih slučajeva koji bilježe sve bolji rezultat u tržišnoj utakmici sa velikim multinacionalnim brendovima”, pojašnjavaju u “Valiconu”.
Admir Kapo, predsjednik Udruženja “Kupujmo i koristimo domaće – kvalitetno proizvedeno u BiH”, koje propagira korištenje domaćih proozvoda, smatra da je i dalje jedan od glavnih razloga loše pozicioniranosti bh. brendova loš marketing.
“U marketing se ne ulaže dovoljno novca, a još kad u mnogim firmama imate menadžere koji ne razumiju stvarnu problematiku marketinga, bolji rezultati od ovih se i ne mogu očekivati”, kaže Kapo.
Kao svijetao primjer navodi upravo “Violetu” koja se uspijeva nositi s mnogo većim konkurentima duge tradicije.
“Marketinška kampanja u koju je ‘Violeta’ uložila mnogo novca je u svakom slučaju veoma važan faktor dobre pozcioniranosti njenih brendova, dok veliki broj domaćih firmi, koje bi uz kvalitet svojih prozivoda mogle napraviti daleko bolje rezultate, ne ulažu ni približno potrebnog novca za brendiranje domaćih proizvoda”, ističe Kapo i dodaje da su među izuzecima i kompanije koje su i prije rata investirale značajna sredstva u marketing kao što su sarajevski “Klas” i visočki “Vispak”.
A kada je u pitanju konkurencija u kojoj su se našli samo domaći proizvodi, domniraju proizvodi “Violete” iz Gruda. Pored prvoplasiranog toalet papira, ova kompanija je među deset najjačih bh. brendova zastupljena sa još tri proizvoda – maramicama na drugom, salvetama na četvrtom i kuhinjskim ručnicima na šestom mjestu. Na trećem i petom mjestu su “Klasovi” zlatni puder i brašno. “Bimalovo” jestivo ulje se našlo na sedmom mjestu, osmo je zauzela “Vispakova” kafa, na devetoj pozciji su pileće hrenovke preduzeća “Ovako”, dok je deseti sarajevski kiseljak.
Čokolada milka vodeći regionalni brend
Istraživanje o najpopularnijim brendovima regiona, koje je osim BiH sprovedeno u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji, pokazalo je da je i dalje najjača robna marka u regiji čokolada milka.
Drugo mjesto je zadržala coca-cola, na trećem mjestu je orbit, a slijede omekšivač lenor, gillete, vegeta, krema za lice nivea, cedevita, ariel i paloma. N.Novine.