ZAGREB, Dvodnevnu posjetu američkog predsjednika Džordža Buša Zagrebu obilježili su rigorozne mjere obezbjeđenja, podrška odabranih i unaprijed provjerenih građana Hrvatske, te protesti nekoliko stotina ljudi koji su palili svijeće za sve žrtve američke politike i za “umrlu demokratiju u Hrvatskoj”.
Posjetu najmoćnijeg državnika svijeta i najštićenijeg čovjeka na planeti pratilo je oko 800 novinara, od kojih 150 iz Amerike, što je dvostruko više nego za posjete pape Jovana Pavla Drugog Hrvatskoj.
Od ukupnog broja akreditovanih novinara, ni deset odsto nije bilo u mogućnosti da “uživo” prisustvuje svim događajima, s obzirom na ograničene mogućnosti i stroge protokolarne i bezbjednosne uslove.
Ogromna većina akreditovanih novinara sva dešavanja pratila je iz pres centra u zgradi bivšeg Centralnog komiteta, popularnoj “kockici” na Prisavlju, dok je za američke novinare poseban pres centar bio u hotelu “Šeraton”.
Sve rute kojima se u ova dva dana kretao američki predsjednik bile su okićene američkim zastavama, sa njih su uklonjeni automobili i kontejneri, a šahtovi zavareni. Škole i vrtići u njihovoj blizini juče su radili skraćeno.
Stanarima objekata u njihovoj blizini preporučeno je da spuste roletne i da ne izlaze na prozore i balkone. Na mnogim zgradama bili su snajperisti, a pod posebnim policijskim nadzorom svi penzionisani ili iz bilo kog razloga neaktivni policijski ili vojni snajperisti.
Pod nadzorom i sa zabranom pričanja bili su i angažovani taksisti. Američke tajne službe među 300-tinjak kandidata odabrale su 40 taksista koji su im 24 sata na usluzi. Taksisti rade za dnevnicu od 1.700 kuna /365 dolara/ i na automobilima nemaju oznake taksi službe.
U užem području grada i prema aerodromu građani su poštovali preporuke da koriste javni prevoz, ali nisu krili ogorčenje što je zbog posjete američkog predsjednika u glavnom gradu “život stao”.
Američki agenti koji su mjesec dana prije posjete stigli u Zagreb, prema pisanju hrvatske štampe, čak su obilazili bolnice da se uvjere da u zalihama krvi ima dovoljno krvne grupe predsjednika Buša.
Zagrebački hotel “Vestin” u ova dva dana bio je najštićenije mjesto na zemaljskoj kugli. Čuvao je i kofer sa kodovima atomske bombe koji uvijek ide uz američkog predsjednika. Bio je potpuno ispražnjen, takozvana “sterilna zona” i izgledao je kao policijsko i snajpersko utvrđenje, oko njega su postavljeni betonski blokovi
Predsjednički par boravio je u apartmanu od 180 kvadrata na 13. spratu u kojem noćenje košta 11.000 kuna /oko 2.000 dolara/. U njemu je boravio i ruski predsjednik Vladimir Putin prilikom prošlogodišnje posjete Zagrebu.
Nisu svi građani Hrvatske dijelili entuzijazam svojih vlasti. Više nevladinih organizacija juče i danas organizovalo je proteste, paljenje svijeća za žrtve američke politike i “umrlu hrvatsku demokratiju” i lijepljenje potjernica s fotografijom predsjednika SAD-a i natpisom “međunarodni terorist”.
Oko 300 demonstranata svoj glas diglo je protiv Bušove administracije koju smatraju odgovornom za kršenja ljudskih prava, pokretanja nepotrebnih ratova, intenziviranje klimatskih promjena i militarizaciju svijeta, a podršku im je pružio i hrvatski “Amnesti internešenel”.
Iako su imali odobrenje policije za mirne proteste, gradske vlasti nisu dozvolile postavljanje antibušovskog kampa i velikih transparenata, kao ni prikazivanje kompromitujućeg filma o Bušu.
Prvog dana posjete Buš se sastao sa hrvatskim predsjednikom Stjepanom Mesićem, a na svečanoj večeri sa još 60-ak odabranih zvanica iz akademske zajednice, političkog i vjerskog života, privrede, kulture i sporta.
Drugog dana Buš se sastao sa premijerom Sanaderom, obratio građanima iz svih krajeva Hrvatske unaprijed pozvanima i provjerenima, kojih je danas na Markovom trgu, prema procjenama policije bilo više od pet hiljada, a potom sastao sa hrvatskim, albanskim i makedonskim predsjednicima i premijerima Mesićem i Sanaderom, Bamirom Topijem i Salijem Berišom, te Brankom Crvenkovskim i Nikolom Gruevskim.
Javna obraćanja u ova dva dana obilježili su izrazi zahvalnosti za podršku evroatlantskim integracijama, sa hrvatske strane, i stalno naglašavanje značaj učešća hrvastkih snaga u mirovnim misijama u Afganistanu, sa američke strane.
Buš je treći američki predsjednik koji je posjetio Hrvatsku. Srna