SOČI, Američki predsjednik Džordž Buš razgovaraće danas sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Sočiju na Crnom moru o raketnom štitu, kao i o “zaostavštinama” dvojice lidera.
Američki i ruski zvaničnici kažu da Buš i Putin rade na “strateškom okvirnom” dokumentu koji treba da postavi bilateralne odnose na čvrstu osnovu i nađu put naprijed, dok se dvojica lidera spremaju da se povuku sa dužnosti.
Putin napušta Kremlj narednog mjeseca, a Buš Bijelu kuću u januaru.
Obje strane rekle su da će raketni odbrambeni plan i njihova neslaganja o tome da li i kako treba da bude primjenjen, biti na dnevnom redu razgovora u Sočiju.
SAD kažu da njihov plan raspoređivanja raketa u Poljskoj i radara u Češkoj mora da se ostvari kao odgovor na prijetnje “loših zemalja” kao što je Iran. Rusija smatra da taj plan direktno ugrožava njenu bezbjednost.
U obraćanju novinarima u četvrtak u Bukureštu američki državni sekretar Kondoliz Rajs rekla je da se Buš nada da će Putin priznati “korist i značaj” poteza SAD da ublaži zabrinutosti Rusije u vezi sa raketnim planom.
“Nadamo se da ćemo moći to prevazići i doći do nivoa razumijevanja da ćemo svi imati koristi od saradnje u oblasti raketne odbrane”, rekla je ona.
Putinov savjetnik Serhej Prihodko nagovijestio je pozitivan odgovor Putina rekavši da bi potezi SAD “mogli biti korisni i ukloniti zabrinutosti Rusije u vezi sa raketnom odbranom”, prenosi agencija Interfaks.
Agencija RIA Novosti javila je da će dokument iz Sočija, koji je još uvijek u fazi izrade, sadržavati “raketnu odbranu”, ali nije iznio detalje.
Buš i Putin razgovaraće i o isteku sporazuma o nuklearnom razoružanju /START I/, zabrani naoružanja u svemiru i oživljavanju sporazuma o Konvencionalnim snagama Evrope /CFE/, rekao je Prihodko.
Sporazum START ističe krajem godine. Rusija želi da za njim uslijedi jedan sveobuhvatan i zakonom obavezujući sporazum koji će prisiliti obje zemlje da više smanje svoj nuklearni arsenal. Vašington sa svoje strane nije toliki entuzijasta.
Rusija je suspendovala svoje učešće u sporazumu CFE, koji datira iz vremena hladnog rata kojim je ograničeno raspoređivanje konvencioanlnig snaga u Evropi, u znak protesta zbog neushjeha zemalja NATO da ratifikuju izmjenjenu verziju tog sporazuma.
Kosovo, Bliski istok i aspiracije Gruzije i Ukrajine da uđu u NATO, takođe biti na dnevnom redu razgovora u Sočiju.
Kako je planirano, Buš će večeras imati privatnu večeru sa Putinom i njegovim nasljednikom Dmitrijem Medvedevom u Sočiju, a sutra će se dva lidera ponovo sastati.
Sastanci su organizovani na “domaćoj teritoriji” kako bi se odgovorilo na gostoljubivost koju je pokazala porodica Buš tokom puta Putina u njihov ljetnjikovac u Kenebakportu u državi Mejn 2007. godine, rekao je Prihodko.