VAŠINGTON, Međunarodni monetarni fond (MMF) je snizio procjenu ovogodišnjeg globalnog privrednog rasta na 3,7 odsto, što je 0,4 procenta niže u poređenju s prethodnom, januarskom, prognozom, objavljeno je u Vašingtonu.
MMF će svoj najnoviji polugodišnji izveštaj “Izgledi svjetske privrede” zvanično predstaviti tokom naredne sedmice, uoči proljećnog zasjedanja članica Fonda i Svjetske banke.
U objavljenoj analizi stručnjaci MMF-a ukazuju da rast američke privrede u ovoj godini neće premašiti pola procenta. To je jedan odsto niže u odnosu na prethodnu prognozu, prenjele su agencije.
Direktor MMF-a Dominik Stros-Kan je u intervjuu za pariski dnevnik “Figaro” objasnio da je niža procjena ekonomskog rasta u SAD usljedila zbog opadajućeg trenda u prvoj svjetskoj privrednoj sili koji je zabilježen tokom prvog tromjesečja.
Stros-Kan, koji je na čelni položaj u MMF-u izabran u oktobru minule godine, nije u intervjuu za francuski list saopštio konkretne podatke o očekivanom rastu u američkoj privredi.
U analizi MMF-a snižena je i procjena rasta privrede 15-člane zone evra – na 1,3 odsto, odnosno 0,3 procenta niže od prethodne, januarske, prognoze.
Eksperti Fonda procjenjuju, kako je prenela agencija DPA, da će siromašne i zemlje s privredama u naglom rastu ove godine uglavnom imati solidne stope rasta, uprkos sve tromijoj privredi SAD koja se, u stručnim krugovima, i dalje smatra “lokomotivom globalne ekonomije”.
Zemlje u razvoju imaju “jaku osnovu za održavanje (ekonomskog) rasta”, zahvaljujući usponu industrijskog izvoza i povoljnoj konjunkturi na tržištu strateških sirovina, ocjenjuje MMF.
Ekonomski savjetnik i direktor istraživačkog odjeljenja MMF-a Sajmon Džonson smatra da su, imajući u vidu ukupnu situaciju, izgledi za rast svjetske privrede u ovoj godini “mješoviti”.
Vodeće zapadne ekonomske sile će više osjetiti štetne posljedice tekuće krize na globalnom finansijskom tržištu nego manje napredne ekonomije, ocjena je stručnjaka Fonda.
Neke brzo-rastuće ekonomije, poput kineske i indijske, ostvariće i ove godine, za razliku od SAD i više drugih najrazvijenijih zapadnih zemalja, veoma visoke stope rasta – od deset i osam odsto.
Produžetak stabilne ekonomske ekspanzije dogodiće se ove godine i u više drugih azijskih, a dijelom i sirovinski bogatih zemalja Latinske Amerike i nekih drugih regiona svijeta, zaključuje se u analizi MMF-a.