VAŠINGTON, Američki kongresmeni su u Vašingtonu okupili čelnike pet naftnih giganata tražeći da objasne činjenicu da ostvaruju ogroman profit na račun rekordnih cijena benzina, a ne ulažu dovoljno u obnovljivu energiju kako bi se SAD oslobodile zavisnosti od uvozne nafte.
Izvršni direktori “Ekson-Mobila” (Exxon), “Ševrona” (Chevron), “Konoko-Filipsa”, BP i “Rojal Dač-Šela” (Royal Dutch Shell) su u Kongresu morali da navedu razloge zašto ne bi trebalo da im se ukinu poreske olakšice od ukupno 18 milijardi dolara, nakon što su 2007. ostvarili profite od 123 milijarde dolara, prenio je Rojters.
“Američki narod zaslužuje odgovore i vrijeme je da se naftni giganti očituju o rekordnim cijenama”, izjavio je kongresmen iz redova Republikanske stranke i dugogodišnji kritičar naftne industrije Ed Marki (Markey), koji takođe obavlja funkciju predsjedavajućeg Komiteta za energetsku nezavisnost i globalno zagrevanje.
Cijene benzina na američkim pumpama uporno rastu od početka 2008. a ove nedjelje su dosegle rekordnih 3,29 dolara za galon (3,8 litara). Analitičari procjenjuju da bi na početku letnje sezone, kad je tražnja tradicionalno najveća, cijena galona mogla da pređe granicu od četiri dolara.
Rast cijena goriva predstavlja dodatni pritisak na američku privredu, koja se već ionako bori s krizom na tržištu hipotekarnih kredita i strahom od recesije, dok s druge strane profiti naftnih kompanija rastu.
Njihovi čelnici su se branili argumentom da je glavni razlog za rast cijene benzina poskupljenje nafte, što je faktor izvan njihove kontrole. Cijena nafte čini 70 odsto ukupnog troška proizvodnje benzina.
Tokom ispitivanja kongresmen Marki je pokušao da sazna od višeg podpredsjednika “Eksona”, Stivena Sajmona (Stephen Simon) zašto najveća američka naftna firma ne ulaže više novca u obnovljive izvore energije pošto je prošle godine ostvarila najveći profit u korporativnoj istoriji SAD od 40 milijardi dolara.
“Ulaganje više sredstava u nešto neće nužno dovesti do napretka”, objasnio je Sajmon i dodao da je “Ekson” donirao 100 miliona dolara univerzitetu “Stenford” za istraživanja čiste energije. Marki, međutim, smatra da to nije dovoljno i pozvao firme da ulažu 10 odsto profita u obnovljivu energiju.
Taj kongresmen takođe podržava ideju ukidanja poreskih olakšica za pet najvećih naftnih kompanija, što bi im smanjilo profit za 18 milijardi dolara, ali bi ta sredstva bila uložena u čistu energiju. Taj predlog zakona je dvaput prošao u predstavničkom domu Kongresa, ali je “zapeo” u Senatu zbog protivljenja naftnih kompanija i njihovih saveznika u Kongresu.