LONDON/FRANKFURT, Obećanje vodećih centralnih banaka u Evropi da će poboljšati kreditnu likvidnost juče je na regionalnom tržištu izazvalo skok cijena akcija, dok je dolar bio u nevelikom usponu, poslije prethodnog višednevnog slabljenja.
Cijene akcija na azijskim berzama su, međutim, tokom jučerašnje trgovine mahom bile u padu, a ista tendencija je prethodno zabilježena i na njujorškom Vol stritu, poslije izveštaja o padu porudžbina u američkoj industriji i zabrinutosti da se talas otpisa dugova može proširiti na još jedan broj banaka u SAD.
Pozitivno raspoloženje na evropskom tržištu akcija je usljedilo poslije javnog obećanja Evropske centralne banke da će obezbjediti dodatnu tržišnu likvidnost na kraju prvog kvartala, ako bude neophodno, kao i pokušaja Banke Engleske i Švajcarske centralne banke da utiču na snižavanje međubankarske kamatne stope.
Najkonkretnija od sve tri pomenute centralne banke je bila Banka Engleske, koja je riješila da na tržišne intervencije u toku ove sedmice potroši 13,62 milijarde funti, nakon što je protekle sedmice za istu namjenu izdvojila blizu 11 milijardi.
Panevropski indeks akcija FTSEurofirst 300 je u toku prijepodnevne trgovine na berzi u Londonu ojačao oko jedan odsto, a taj rast se, kako izveštava Rojters, može pripisati trenutno nešto pozitivnijoj situaciji na svijetskom finansijskom tržištu.
Akcije banaka i drugih finansijskih institucija su, u opisanoj tržišnoj klimi, bile u porastu, s tim što su hartije Kraljevske banke Škotske poskupjele jedan i po odsto, kompanije Lojd TSB – 1,1, a grupacije HBOS bezmalo četiri procenta.
U primjetnom porastu su bile i akcije rudarskih firmi, dok su hartije velikih naftnih kompanija skočile, ali ne bitnije u odnosu na zaključni nivo od srijede.
Do kraja jučerašnjeg poslovanja moguće je, ipak, da akcije naftnih kompanija više poskupe, pod uticajem vijesti o velikoj eksploziji na naftnom terminalu u Basri i naglom skoku cijena sirove nafte na vodećim berzama u Londonu i Njujorku.
Na tokijskoj berzi je glavni Nikei indeks akcija zaključen u padu od blizu jedan odsto, dok je kompozitni indeks akcija na berzi u Šangaju opao više od četiri odsto i sada je oko 44 procenta niži od maksimalnog nivoa zabilježenog u oktobru prošle godine.
Dolar je, i pored novih dokaza ranjivosti američke privrede, na deviznoj berzi u Londonu ojačao prema evru, tokom rane jučerašnje trgovine, 0,7 odsto i vrijedio je 1,5734 za zajedničku valutu 15 članica Evropske unije.
Dolarski indeks prema korpi drugih šest jakih valuta je na Londonskoj berzi skočio oko četvrt procenta, ali je još uvijek 6,5 odsto ispod vrijednosti koja je zabilježena potkraj minule godine.
Na tržištu u Tokiju, dolar je u početnom poslovanju opao na 98 jena, da bi kasnije, zbog nešto veće tražnje od strane japanskih izvoznika, ojačao za jedan jen.
Valutni analitičar ciriške filijale banke UBS Džefri Ju smatra da je, gledano kratkoročno, moguć manji oporavak dolara, zbog dodatne tražnje američke valute za pokrivanje pozicija uoči kraja ovog kvartala.
Dugoročnije gledano, međutim, dolar će i dalje iskazivati slabost, posebno prema evru i jenu, ne samo zbog loših ekonomskih performansi američke ekonomije, već i namjere monetarnih vlasti u Vašingtonu da pomoću niže vrijednosti “zelene novčanice” ostvare smanjenje ogromnog spoljnotrgovinskog deficita.
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba