VAŠINGTON, Izgradnja objekata za skladištenje prirodnog gasa u Srbiji biće od velike koristi za tu zemlju, ocjenio je ekspert za globalna energetska pitanja u firmi “Dilojt servisis” Branko Terzić.
U intervjuu za “Glas Amerike”, Terzić je ocjenio da sama prodaja srpske energetske kompanije NIS ruskom “Gazpromu” neće značajno uticati na smanjenje cijene gasa u Srbiji, koja je među najvišima u Evropi, ali i ukazao da u okviru cjelokupnog paketa koji je ponudila ruska firma, postoji i plan za izgradnju objekata za usklađištenje prirodnog gasa.
“To znači da bi Srbija mogla da kupi prirodni gas kada cijene budu niske, uskladišti ga i korsiti kasnije, kada se cijene povećaju i tako izbjegne nepotrebne izdatke”, rekao je Terzić.
On je dodao da će izgradnja objekata za uskladištenje u Srbiji značiti i mogućnost izvoza, pošto će Srbija moći da kupi prirodni gas kada cijene budu niske, a zatim ga proda drugim zemljama po većoj cijeni.
Terzić je u novembru prošle godine izabran za predsjednika komiteta stručnjaka Ujedinjenih nacija zaduženog za ispitivanje mogućnosti proizvodnje čiste električne energije.
Na pitanje kako se rad tog odbora odražava na Srbiju, on je odgovorio da je posao komiteta da razmotri tehologije koje koriste fosilna goriva, posebno ugalj, za proizvodnju električne energije na najčistiji mogući način.
“To je poveznao s pitanjem velikih ugljenih naslaga u Evropi, uključujući Srbiju. Pitanje je kako taj ugalj staviti na raspolaganje tržištima na čist način. To bi bilo od ogromne važnosti za Srbiju”, rekao je on.
“U Ekonomskoj komisiji za Evropu je 57 zemalja. S obzirom na to da će svaka biti angažovna u naučno-istraživačkom radu i razvoju, dobijene informacije će biti dostupne svim zemljama članicama, uključujući Srbiju, koja je članica i koja će imati svoje delegate u tom odboru”, rekao je Terzić.
“Što prije budemo uspjeli da stvorimo tehnologiju za proizvodnju čistog uglja, odnosno energije, tim prije ćemo moći da iskoristimo prirodne resurse Srbije na ekonomičan i ekološki prihvatljiv način”, dodao je on.