SARAJEVO ,Carine za industrijsku robu iz EU se u najvećoj mjeri ukidaju odmah ili kratko nakon potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), te izloženost konkurenciji ostaje stalni izazov za bh. firme.
Ovo je juče rekao Osman Topčagić, direktor Direkcije za evropske integracije BiH, na prijemu koji je za predstavnike Britanskog poslovnog kluba organizovao ambasador Velike Britanije u BiH Metju Rajkroft.
“Očekujemo potpisivanje sporazuma 28. aprila, kada je sastanak ministara vanjskih poslova EU, ili u maju kada je naredni sastanak. Uslov je reforma policije. Uz osnovni tekst sporazuma potpisuje se prelazni. Ovaj privremeni, koji pokriva trgovinu i transport, stupa na snagu prvi dan drugog mjeseca od potpisivanja i tada počinje ukidanje dijela carine. Izazov za nas je da odmah pokažemo dobar rezultat u primjeni sporazuma”, kazao je Topčagić.
Podsjetio je da je SSP u osnovi trgovinski, te da se zbog ukidanja carina za robu iz EU očekuje veća ponuda robe po nižim cijenama, što je dobro za potrošače, ali izazov za proizvođače.
“To neće biti potpuno nova situacija za naše firme, jer smo imali bilateralne sporazume o slobodnoj trgovini koji su transformisani u CEFTA. Ali drugi kopenhagenški kriterij za članstvo u EU traži postojanje funkcionalne tržišne ekonomije i spremnost firmi da izdrže konkurenciju. Napravili smo određene korake, ali prema mišljenju Evropske komisije ovdje još nije funkcionalna tržišna ekonomija i firme još nisu u potpunosti spremne za takvo nešto”, dodao je Topčagić i dodao da je određeni napredak, ipak, postignut.
Ambasador Rajkroft je istakao da Velika Britanija ostaje prijatelj BiH i da će nastaviti da podržava našu zemlju na putu ka EU.