BANJALUKA,Muke vlasnika privrednih vozila u RS, zbog komplikovane procedure prilikom njihove registracije, uskoro bi trebalo da budu riješene donošenjem novog zakona o drumskom saobraćaju RS i Projektom o registraciji motornih vozila na nivou BiH, rekao je za “Fokus” sekretar Udruženja saobraćaja i veza pri Privrednoj komori RS, Ranko Babić.
– Radi se o komplikovanoj proceduri i dupliranju dokumentacije, što dovodi do nepotrebnog ležanja vozila, dok se ne pribavi sva potrebna dokumentacija. Upravo ovo trebalo bi da bude regulisano novim zakonom u RS. Od Ministarstva transporta i komunikacija BiH dobili smo obećanje da će ova procedura biti pojednostavljena i kroz Projekat registracije motornih vozila na nivou države – kaže Babić te dodaje da komplikovana procedura registracije prevoznicima, pored izgubljenog novca, oduzima i dragocjeno vrijeme. Čeka se, kaže, i po 15 dana.
Viša stručna saradnica za drumski saobraćaj u Ministarstvu saobraćaja u Vladi RS, Nataša Kostić, kaže da Zakon o drumskom saobraćaju RS ni do sada nije predstavljao problem prilikom registracije privrednih vozila, koliko je problem bio u Pravilniku o registraciji vozila na državnom nivou.
– Zakon o drumskom saobraćaju nalaže da se samo prvi put donese potvrda iz opštine da se neko bavi tom djelatnošću, a Pravilnik nalaže da se ta procedura ponavlja svaki put prilikom registracije – kaže Kostićeva.
Podsjećamo, vlasnici privrednih vozila u Srpskoj traže izmjenu člana 68 Zakona o drumskom saobraćaju RS, koji, kako kažu, nepotrebno komplikuje registraciju. Njime je propisano da će nadležni centar javne bezbjednosti registrovati vozilo na osnovu uvjerenja da vlasnik vozila ispunjava zakonom propisane uslove za obavljanje prevoza, koji su sadržani u Pravilniku o registraciji na nivou BiH. Osim ovog uvjerenja, vlasnik vozila obavezan je da donese i potvrdu da vozilo ispunjava tehničke uslove, koju izdaje gradski ili opštinski organ uprave. Prevoznici kažu da je ona nepotrebna, jer je ista stvar regulisana potvrdom koju izdaje CJB.
Tešku situaciju u kojoj se prevoznici trenutno nalaze potvrđuje i Aleksandar Čivčija, vlasnik preduzeća “Čivčija turs”.
– Potvrda od grada čeka se po 10 ili 15 dana, i to se ponavlja svake godne. Za to vrijeme, vozilo ne saobraća, što znači da se radi o velikim gubicima. Zamislite koliko gubi onaj ko ima po stotinu autobusa. Još veća sramota jeste to što u gradskoj upravi potvrdu o vozilu izdaje službenik koji nema nikakvog znanja o vozilima, niti ih uopšte pregleda prije izdavanja dokumenta – kaže Čivčija.