NIKOZIJA, Kipar je danas naložio da se otpočne s neodložnom štednjom i racionisanjem vode, kao i hitnim uvozom iz Grčke kako bi se ublažile sve veće nestašice, otežane sušom koja pogađa to mediteransko ostrvo četvrtu godinu uzastopce.
Kipar se suočava sa nezabilježenom krizom u snabdjevanju vodom, jer su rezerve opale na opasno nizak nivo, a pogoni za desalinaciju nisu u stanju da podmire rastuću tražnju.
“Redukcije su od ključnog značaja za pokrivanje potreba stanovništva. Situacija je izuzetno ozbiljna”, ocjenio je portparol kiparske vlade Stefanos Stefanu.
Kiparske vlasti su saopštile da će smanjiti isporuke vode distributivnoj mreži za 30 odsto i početi s uvozom vode iz Grčke, rekao je Stefanu.
Kiparska domaćinstva će od juče imati pijaću vodu po osam sati na svaka dva dana kako bi popunila svoje zalihe.
Takve mjere nisu uvođene još od 70-ih i 80-ih godina prošlog vijeka, kada je Kipar zavisio isključivo od kišnih padavina i podzemnih voda. Sa desalinacijom je otpočeto 90-ih godina, čime je prestalo racionisanje vode, ali su rastuća tražnja i sve manje padavine ponovo učinile pritisak na oskudne rezerve.
Zvanična mjerenja pokazuju da su kišne padavine na Kipru smanjene oko 20 odsto u posljednjih 35 godina, što se povezuje s klimatskim promjenama.
Temperatura je u toj zemlji u istočnom Mediteranu juče bila oko 14 stepeni viša od uobičajene za ovo doba godine i iznosila je 34 stepena Celzijusa, a ostrvo je bilo pokriveno gustim oblacima prašine dospjele iz sjeverne Afrike.
Kipar ima dva pogona za desalinaciju vode koja rade punim kapacitetima, a treći treba da bude pušten u rad u junu.