SARAJEVO, Oko 70 odsto preduzeća u Federaciji BiH nema okolinsku dozvolu za svoja postrojenja, bez koje nije moguće izvoziti u EU niti dobiti kredit u nekim bankama u BiH.
Tomislav Lukić, savjetnik u Ministarstvu okoliša i turizma FBiH, kaže da je do sada u FBiH izdato blizu 400 okolinskih dozvola, te da je rok za njeno dobijanje produžen do 1. januara 2010. godine, između ostalog i zbog nezainteresovanosti kompanija.
“Ljudi u startu nisu shvatili važnost i nisu podnosili zahtjev za okolinsku dozvolu. Vjerujem da će do 2010. godine svi važniji gospodarski subjekti imati okolinsku dozvolu za nova i postojeća postrojenja. Ubrzano radimo i nakon pokretanja kampanje popularizacije okolinske dozvole zainteresiranost firmi je velika”, napomenuo je Lukić.
Podsjetio je da je Zakon o zaštiti okoliša stupio na snagu 2003. godine, dok su 2004. i 2005. godine rađeni podzakonski akti, te da okolinsku dozvolu moraju imati sve firme koje na bilo koji način vrše pritisak na tlo, zrak, vodu i imaju veliku potrošnju energije.
“U postupku dobijanja okolinske dozvole su ‘Mittal Steel’, Željezara Zenica, ‘Aluminij’, ‘Dita’, cementare, koje su inače veliki zagađivači. Tehnološka razina u BiH je zbog proteklog rata degradirana i pritisak na okoliš tih tvrtki je veliki”, rekao je Lukić.
Istakao je da inspekcije kontrolišu da li se kompanije, koje su dobile okolinsku dozvolu, pridržavaju planova aktivnosti, u kojim su odredile šta će u pet godina poduzeti kako bi smanjile pritisak na okoliš.
Problemi s klaonicama
Tomislav Lukić je upozorio i da veliki problem predstavlja životinjski otpad, te da gotovo sve klaonice ovaj otpad bez obrade izbacuju u okoliš.
Ćamil Mujanović, vlasnik klaonice u Ilijašu, kaže da su pokrenuli proces za dobijanje okolinske dozvole, te da otpad uvijek odvoze na gradsku deponiju, ali da postoje oni koji ga nepropisno odlažu.Nezavisne n.