BEOGRAD, Islamska zajednica u Srbiji obnovila je Agenciju za halal sertifikate, bez kojih se prehrambeni i neki drugi proizvodi ne mogu izvoziti u muslimanske zemlje.Osim agencije “Halal d.o.o. Beograd”, sertifikate izdaje i kompanija “Suolo e salute Serbian” iz Velike Plane.
Sertifikat je priznat na tržištima svih islamskih zemalja i među svim muslimanskim vjernicima. U posljednjih četiri mjeseca pojačana je potražnja za “halal” sertifikatima u Srbiji, a u planu je otvaranje kancelarija u Kairu, Dubaiju, Abu Dabiju i Maleziji kako bi se podstaklo predstavljanje srpskih kompanija tim tržištima, saopšteno je iz komapnije “Soulo e salute”.
Tržište “halal” proizvoda u svijetu se procenjuje na oko 550 milijardi dolara, od čega se oko 170 milijardi zarađuje samo na hrani.
U 44 zemlje svijeta, s više od 1,6 milijardi ljudi i sa stopom rasta od preko deset procenata, zakonska regulativa nalaže da prehrambeni artikli moraju imati “halal” sertifikat.
Islamska zajednica Srbije poslednjih 35 godina izdaje “halal” sertifikate, a preduzeća iz bivše SFRJ su nekada bila značajni izvoznici na tržište islamskih zemalja, prije svega onih iz Pokreta nesvrstanih.
Srpska industrija, koja je ranije izvozila mnogo hrane na Bliski istok, izgubila je “halal” sertifikat 90-ih godina prošlog vijeka, navodi se u saopštenju.
“Halal” kvalitet primjenjuje se prvenstveno u proizvodnji prehrambenih proizvoda, ali i u farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji. Zahtjev za sertifikat mogu podnjeti i hoteli koji žele da privuku goste iz islamskih zemalja.
Da bi zadovoljili zahtjeve islamske vjere, “halal” proizvodi ne smiju imati aditive i emulgatore koji su štetni po zdravlje, niti primjese svinjskog porjekla, a zabranjen je i emulgator E120, koji se koristi za pravljenje boja, a dobija se od insekata. Zabranjen je alkohol, upotreba likera u konditorskim proizvodima, pa čak i dezinfikovanje pogona alhokolnim sredstvima.
Sertifikat se izdaje na godinu dana, uz stalnu kontrolu pogona u kojima se “halal” proizvodi izrađuju.