VARŠAVA – Prošla godina bila je rekordno uspješna za poljske kompanije, a čak 83 odsto njih poslovalo je sa zaradom.
Preduzeća sa više od 50 zaposlenih zaradila su prošle godine 30 milijardi evra, što je za rekordnih 26 odsto više nego 2006. godine. Najveći rast dobiti ostvarila su građevinska preduzeća – 30 odsto, u zaštiti zdravlja 25,6 odsto, uslugama na tržištu nekretnina i konsalting agencije – 23,4 odsto, dok je u klasičnim industrijskim granama dobit povećana za 15 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
“To je znak da se mijenja struktura poljske privrede. Napuštamo industriju i sve više se orijentišemo na usluge”, kazala je Malgožata Starčevska-Kšištošek, šef eksperata poljskog Udruženja poslodavaca “Leviatan”.
Sjajnim poslovnim rezultatima poljskih preduzeća nije nanijela mnogo štete ni sve jača nacionalna valuta zlot, ni sve veći rast plata zaposlenih.
Prošle godine makar dio svoje proizvodnje izvozilo je 50,6 odsto poljskih preduzeća, što je najviše od početka tranzicije.
Starčevska-Kšištošekova upozorila je da će poljskim preduzećima biti teško da i ove godine ponove tako sjajne poslovne rezultate, pošto nedostatak radne snage i pritisak na rast zarada povećavaju troškove proizvodnje. Poljski menadžeri već zarađuju za 400 evra više nego što je prosjek za tu kategoriju zaposlenih u novim članicama EU. Dok poljski menadžer za automobil, recimo tojotu korola, mora da radi devet mjeseci, u Češkoj bi mu trebala godišnja plata, u Estoniji bi morao da radi za ta kola godinu i po, a u Bugarskoj tri i po godine.
Poljska privreda još ne nagrađuje adekvatno mlade stručnjake, čije su plate tek nešto veće od redovno zaposlenih u preduzeću, ali sa sve osjetnijim nedostatkom kvalifikovane radne snage, koja je masovno otišla u gastarbajtere u staru Evropu i tu se ove godine očekuje osjetni rast zarada.
Poljska ministarka rada i socijalnih pitanja Jolanta Fedak očekuje da će stopa nezaposlenosti do kraja ove godine po prvi put pasti ispod 10 odsto.