LONDON, Moderna mafija ušla je u sve pore italijanskog društva od modne industrije, piraterije, izlovljavanja ugrožene vrste tune i proizvodnje genetski modifikovanog piva i lažnog Mocarela sira, piše danas list “Indipendent”.
Koldireti, italijanski sindikat farmera, kaže da je ove godine sicilijanska mafija dodavala posebnu aromu u ulje od repice, koje se često koristi za podmazivanje mašina, prije nego bi na njega stavila etiketu maslinovog ulja.
Policija svakog mjeseca zaplijeni stotine lažnih parmskih šunki, mocarela sireva kao i “lažnu” stoku čuvene “kjanina” pasmine, piše britanski list.
Napolitanska mafija takođe je u ekspanziji sa izvještajima da Kamora regrutuje veliki broj djece mlađe od 14 godina, jer ne mogu krivično da odgovaraju.
U nedavnom izvještaju grupe malih preduzeća u Italiji procjenjuje se da je mafija nakrupniji biznis u Italiji gdje organizovani kriminal godišnje zaradi 63 milijarde evra, što je sedam odsto ukupnog društvenog bruto proizvoda zemlje.
Četiri najveće grupe organizovanog kriminala u Italiji, Ndrangeta u Kalabriji, Sakra korona unita u Apuliji, napolitanska Kamora i Koza nostra na Siciliji, sve više ulaze u nekada legitimne industrije kao što je proizvodnja hrane.
Osim hrane mafija se bavi piraterijom ručnih tašni čuvenih modnih marki kao i izdanja Di-Vi-Di što im donosi prihod od pet milijardi evra, dok industrija hrane donosi zaradu od 5,2 milijarde evra, kaže Tano Graso, šef italijanske komisije za borbu protiv reketiranja.
Roberto Savijano, novinar istraživač iz Napulja koji je napisao bestseler knjigu o Kamori, otkriva kako velike svjetski modni dizajneri redovno daju poslove šivenja krojačkim radionicama u kojima rade bijedno plaćeni radnici, a koje kontroliše Kamora u Kampaniji.
Savijano nije imenovao nijednog dizajnera, ali otkriva kako velike modne kuće obezbjeđuju materijale mafijaškim krojačima.
Graso tvrdi da u Napulju Kamora ima oko 2 500 ilegalnih pekara, dok su Koza nostra i Ndrangeta brzo uvidjeli da se dobar profit može ostvariti od ilegalnog ribolova, posebno lova ugrožene plavorepe tune.
Kampanija je već dugo vremena prijestonica “eko-mafije” u Italiji. Milioni tona industrijskog i urbanog otpada dovoze se kamionima u taj region i ilegalno odlažu na divlje deponije zagađujući lokalne farme.
Mafija se krije iza prividno legalnih komunalnih kompanija koje žele da jeftino uklone otpad.
Kamora često ilegalno kopa tražeći pijesak ostavljajući za sobom rupe u koje baca toksčini otpad. U te rupe se potom nabacuje prethodno iskopani pijesak ili od vlade na tenderu dobijaju posao “dezinfikacije zagađene oblasti”.