RIM, Međunarodni monetarni fond (MMF) procjenjuje da je američka privreda “veoma slaba” i da bi mogla “vjerovatno da se nađe u recesiji”.Privredni rast u SAD ove godine – prema analizi MMF-a, pod nazivom “Izgledi svjetske ekonomije”, koja će biti objavljena na proljećnom zasjedanju Fonda, 12. i 13. aprila – biće maksimalno jedan i po odsto, prenjela je italijanska agencija ANSA.
Juče je i Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) procjenila da će ekonomski rast SAD u ovoj godini biti veoma “mršav” i niži od prošlogodišnjeg.
OECD predviđa da će se prva svjetska ekonomska sila u toku prvog polugođa suočiti sa recesijom, jer se za prvo tromesečje predviđa simboličan skok ekonomske aktivnosti od 0,1 odsto, dok bi u drugom kvartalu stopa rasta trebalo da bude nulta.
MMF za ovu godinu predviđa, inače, globalni privredni rast od 4,2 odsto, što je nezanatno više u odnosu na januarsku procjenu od 4,1 procenat.
Lani je, prema podacima MMF-a, svjetska privreda ostvarila rast od 4,9 odsto, dok je u toku 2006. stopa globalne ekonomske ekspanzije bila veća od pet procenata.
Eksperti MMF ocenjuju u svojoj analizi da je američki dolar i dalje “prilično jak”, uprkos najnovijem, oštrom, padu kursa te valute prema evru i drugim jačim novčanim jedinicama.
Dolar je od početka 2002. godine “oslabio oko 25 odsto, računato u realnoj vrijednosti i to je jedna od najvećih devalvacija od perioda važenja sporazuma iz Breton vudsa”, naglašava se u analizi MMF.
Sporazum iz Breton vudsa, postignut između vodećih svjetskih država u istoimenom američkom mjestu potkraj Drugog svjetskog rata, nalagao je da sve dolarske rezerve moraju imati pokriće u takozvanoj zlatnoj podlozi. Taj sistem je, međutim, prestao da važi 1971. godine, poslije odluke SAD da se odreknu navedene obaveze.
Eksperti MMF su u najnovijoj analizi izrazili razumjevanje za nastojanje Evropske centralne banke (ECB) da čvrstom kamatnom politikom obezbjedi stabilnost cijena i obuzda rast inflacije.
U analizi se, međutim, ukazuje i na potrebu da ECB bude fleksibilna u vođenju monetarne politike, “ukoliko se rizici od mogućeg pada ekonomske aktivnosti i rasta inflacije pojačaju”.
Cijene nafte bi ove i naredne godine, prema procjeni stručnjaka MMF, trebalo da se kreću u uskom rasponu oko 95 dolara za barel, što je oko pet dolara niže od trenutnih kotacija glavne energetske sirovine na dva indikativna tržišta, u Londonu i Njujorku.