BEOGRAD, Za direktne strane investitore Srbija je uvijek bila izuzetno značajno tlo za investicije, izjavio je radiju Slobodna Evropa Dejan Cvetković, predsjednik Američke privredne komore u Srbiji, dodajući da je to i dalje tako, barem po informacijama koje on ima.
“Mi u ovom momentu nemamo otkazivanja direktnih stranih investicija, niti ima bilo kakvih indicija da se neko od stranih investitora povlači”, rekao je on, dodajući da se samo dešava da strane kompanije postavljaju pitanja, da “postoji izuzetno veliko interesovanje za političku situaciju u Srbiji i za uticaj te političke situacije na ekonomske aspekte”.
Aleksandar Stevanović iz Centra za slobodno tržište upozorava da politička nestabilnost sama po sebi nije prepreka za investicije, navodeći primjer Italije kao politički nestabilne zemlje, što joj, ipak, ne smeta da bude članica grupe osam najrazvijenijih zemlja svijeta.
Problem je što su u Srbiji u igri loše opcije, zbog čega su investitori jako uzdržani, rekao je on za Slobodnu Evropu.
“Problem je što kod nas demokratija, tržišna privreda i prilazak EU nisu jedina igra”, već su u igri i izolacija, durenje pred cijelim svijetom, zveckanje oružja na ovaj ili onaj način i potezi koje većina međunarodne zajednice ne odobrava, posebno onaj dio koji nam je ekonomski bitan, kaže on.
“U ovom momentu investitori su svjesni da Srpska radikalna stranka može doći na vlast, a ako bi do toga došlo onda bismo, možda, vidjeli nešto što nije samo uzdržanost nego i lagano povlačenje – u svakom slučaju odsustvo novih investicija”, smatra Stevanović.
Da ni ova situacija iščekivanja rezultata parlamentarnih izbora nije bezazlena u pogledu stranih investicija svedoči izjava Cvetkovića da su u već desetak slučajeva strani investitori odlučili da sačekaju da vide kako će se situacija u Srbiji odvijati u sljedeća dva mjeseca, a da onda na osnovu toga odluče o daljem ulaganju.
A o tome koliki uticaj u Srbiji političke prilike mogu imati na strana ulaganja govori i izjava gradonačelnika Inđije Gorana Ješića da smo
“prošle godine, dok nije bila formirana vlada, imali smanjen broj stranih investicija u Srbiji”.
“Nakon formiranja vlade i opredjeljivanja te vlade za evropske integracije veliki broj investitora je došao u zemlju, tako da su 3,5 milijarde koje su napravljene prošle godine uglavnom napravljene u trećem i četvrtom kvartalu”, rekao je on.
“Definitivno postoji jedan zastoj u prilivu direktnih stranih investicija, ali s obzirom na razlike u političkom pogledu i na nepostojanje razlika u ekonomskom pogledu, barem kada su članovi vlade u pitanju, mislim da će Srbija ostati izuzetno interesantna zemlja na duge staze, kada je riječ o stranim investicijama”, kaže predsjednik Američke privredne komore u Srbiji Cvetković.