BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske (RS) 28. marta će na posebnoj sjednici raspravljati o izvršenju Zakona o reviziji privatizacije državnog kapitala u preduzećima i bankama.
Na prijedlog grupe poslanika, na sjednici će biti razmatran Vladin Izvještaj o izvršenju ovog zakona za period od 29. maja 2006. do 31. decembra 2007. godine.
“Zadovoljene su poslovničke norme, jer je zahtjev potpisalo više od trećine poslanika” – rekao je predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić novinarima u Banjaluci nakon sjednice Kolegijuma.
U ovom izvještaju navodi se da je sumnja u regularnost privatizacije izražena je u 92 predmeta, dok je 43 slučaja utvrđeno je da je privatizacija izvršena u skladu sa zakonom.
Komisija za reviziju privatizacije preduzeća i banaka RS od dana osnivanja do kraja 2007. godine primila 155 zahtjeva za reviziju privatizacije koji su se odnosili na 135 predmeta, budući da je za pojedine bilo više podnesenih zahtjeva.
Sumnja u regularnost privatizacije izražena je za 92 predmeta – od kojih su 72 privatizovana postupkom licitacije, dok se osam predmeta odnosi na prodaju imovine na teritorijama republika bivše Jugoslavije i Federacije BiH, u dva slučaja riječ je bankama, a 10 je ostalih predmeta.
Utvrđene nepravilnosti uglavnom se odnose na regularnost utvrđivanja vlasničke struktutre kapitala prije privatizacije, umanjenje kapitala prije privatizacije, neizvršavanje ugovornih obaveza kupca državnog kapitala, kao i na podjelu 55 odsto državnog kapitala vaučer ponudom preduzeća od strateškog značaja, kao što je bio slučaj sa preduzećem “Vodovod i kanalizacija” iz Modriče, iako je propisani maksimum 20 odsto.
U 13 slučajeva postignuta prodajna cijena državnog kapitala identična je minimalno utvrđenoj cijeni. U mnogi slučajevima postignuta prodajna cijena državnog kapitala viša je za samo jedan do tri standarda sniženja, gdje Komisija sumnja u organizovano namještanje prodaje državnog kapitala postupkom licitacije.
U različitim postupcima privatizacije uočljivo je učešće desetak fizičkih lica, pri čemu su neki od njih kupci i u više od deset predmeta, a ista imena se redovno pojavljuju u već utvrđenim nepravilnostima koja su se dešavala na licitacijama.
Komisija je pokrenula reviziju privatizacije državnog kapitala u svih šest banaka u kojima prije prodaje državnog kapitala nije izvršena procjena vrijednosti kapitala, a u slučaju privatizacije državnog kapitala u “Kristal banci” i “Banjalučkoj banci” izrazila je sumnju da privatizacija nije provedena u skladu sa javnim interesom.
Za procjenu vrijednosti državnog kapitala u ovim bankama prije privatizacije Komisija je angažovala dvije revizorske kuće za šta je iz Budžeta RS izdvojeno više od 130.000 KM.
Specijalnom tužilaštvu RS Komisija je dostavila 72 izvještaja, okružnim tužilaštvima 19, a republičkom pravobraniocu jedan.
Zakon o reviziji privatizacije državnog kapitala u preduzećima i bankama RS donesen je 2006. godine, a Komisija za reviziju privatizacije državnog kapitala u preduzećima i bankama RS osnovana je 29. maja iste godine.