RIM, Prva runda pregovora između sindikata koji predstavljaju zaposlene u „Alitaliji“ i rukovodstva „Er Fransa-KLM“, koji želi da preuzme prezaduženog italijanskog avioprevoznika, doživjela je neuspjeh.
Sindikati su odbili plan evropskog vazduhoplovnog giganta o otpuštanju 1.600 od ukupno 11.000 stalno zaposlenih u „Alitaliji“, prenjela je italijanska agencija ANSA, koja ističe da su sindikalci zatražili nov sastanak sa šefom „Er
Fransa-KLM“ Zzan-Sirilom Spinetom. Tačan datum sastanka, međutim, još nije utvrđen.
Francusko-holandski avioprevoznik traži od sindikata da do 31. marta da „zeleno svjetlo“ za spovođenje sporazuma o preuzimanju.
„Grupacija ’Er Frans-KLM’ nije ovdje da kupi ’Alitaliju’, već da vidi da li je moguće da, zajedno sa rukovodstvom ’Alialije’, uzme učešća u formiranju jedne velike grupacije svetskih razmjera“, prenio je Spineta sindikalnim liderima.
On je ranije nagovjestio da bi kompanija „Er Frans-KLM“, ukoliko dogovor ne bude postignut, mogla da izađe iz pregovora o kupovini „Alitalje“, koja ne može da preživi bez privatizacije, kako je procjenila i sama vlada u Rimu.
Italijanska odlazeća vlada ljevog centra, koja posjeduje 49,9 procenata finansijski posrnule aviokompanije, u ponedeljak je odobrila ponudu za preuzimanje „Alitalije“ u kojoj „Er Frans-KLM“ nudi jednu svoju akciju za svakih 160 akcija italijanskog avioprevoznika.
Vrijednost „Alitalije“ je time procjenjena na 138 miliona evra, odnosno deset evrocenti po akciji. Ponuda uključuje i povećanje kapitala „Alitalije“ za milijardu evra, a „Er Frans – KLM“ je obećao da će italijanski nacionalni prevoznik zadržati svoj identitet.
Pregovori u sjedištu „Alitalije“ u Rimu započeli su ubrzo pošto se grupa od nekoliko stotina demonstranata, koja je pokušala da uđe u zgradu, sukobila s policijom. Jedan učesnik protesta je lakše povređen. Drugi protest protiv sporazuma o kupovini dijela akcija „Alitalije“, kojeg su sindikalni lideri ocjenili kao „ponizavajući“, održan je na rimskom aerodromu „Fjumićino.“
Takođe u utorak, italijanski ministar saobraćaja Alesandro Bjanki najoštrije se usprotivio ponudi za preuzimanje.
Otpor ponudi „Er Fransa-KLM“ je pojačan poslje objavljivanja procjene sindikata da bi, zbog prodaje aviokompanije da bi bez posla moglo da ostane čak 7.000, od ukupno 19.000, što stalno, što po ugovoru zaposlenih radnika „Alitalije“.
Čak i sindikat pilota, ANPAC, koji se u principu složio s prodajom kompanije, nazvao je francusko-holandsku ponudu neprihvatljivom. Piloti su posebno zabrinuti za plan ukidanja servisa „Alitalije“ za transport robe od 2010. godine.
Najveći italijanski avioprevoznik saopštio je da je neto zaduženje kompanije 3. januara iznosilo 1,28 milijardi evra, 6,8 odsto više nego na kraju 2007, prenjela je agencija Blumberg.
Tim saopštenjem stavljeno je do znanja da kompanija topi zalihe svježeg novca za svakodnevno poslovanje i da se nalazi pred bankrotom. Svakog dana kompanija gubi oko milion dolara zbog sve većih troškova poslovanja, prije svega cijene goriva i održavanja nerentabilnih linija.