LONDON, VAŠINGTON, Britanski premijer Gordon Braun je obećao da će njegova vlada preduzeti preventivne mjere koje budu neophodne za osiguranje finansijske stabilnosti u zemlji, u uslovima pojačanih “turbulencija” u svjetskim finansijama.
Braun je, u govoru u nacionalnom parlamentu, ukazao da je britanska privreda sposobna da se oporavi od udaraca i na čvrstoj osnovi, a vlada spremna da, u slučaju potrebe, preduzme “preventivne mjere”.
“Mi ćemo pažljivo pratiti razvoj situacije, posebno u uslovima globalne neizvjesnosti i preduzimati sve neophodne mjere za održavanje ekonomske stabilnosti”, precizirao je šef britanske vlade.
Jedna od takvih mjera je, svakako, odluka centralne Banke Engleske (BoE) da obavi hitnu kreditnu intervenciju sumom od pet milijardi funti sterlinga (oko deset milijardi dolara).
Britanska emisiona banka je tu mjeru primjenila u namjeri da ojača likvidnost nacionalnog bankarskog sektora, u vidu kredita sa nižom kamatnom stopom od dosadašnje.
Tržišna intervencija BoE usljedila je, inače, nakon iste takve, ali znatno obimnije, prošlonedeljne akcije Uprave federalnih rezervi SAD (Fed) koja je ubrizgala u američki bankarski sektor na desetine milijardi dolara, u pokušaju da smanji sve veću krizu likvidnosti.
Fed je početkom ove sedmice smanjio i diskontnu stopu, a juče su čelnici te centralne banke trebalo da usvoje odluku o još jednom, znatnom snižavanju bančine bazne kamate, sa ciljem da se i time pomogne rast sve tromije američke privrede koja se, prema ocjeni eksperata sa Vol strita, već nalazi u recesiji.
Recesija u nekoj privredi nastupa, prema objašnjenju eksperata, kada se u dva uzastopna tromesječja bilježi stagnirajuća ili negativna stopa rasta. U stručnim krugovima se vjeruje da je američka ekonomija “ispunila” taj uslov.