VAŠINGTON, Ljetnje olimpijske igre u Pekingu mogle bi da budu “dobitna kombinacija” za strane brendove koji pokušavaju da se ubace na veliko i brzorastuće kinesko tršište.
Kako je preneio “Glas Amerike”, korporacije se utrkuju da budu sponzori Igara, pokušavajući da se prikažu u što boljem svjetlu pred milijardu i 300 miliona Kineza – potencijalni potrošača.
Kineska državna televizija CCTV uživo je prenosila predstavljanje uniformi za volontere na predstojećim Olimpijskim igrama u Pekingu. Gledanost te TV mreže ponekad prelazi milijardu ljudi, a kada se zna da i manji događaji poput ovog imaju ogroman publicitet, nekim kompanijama nije bio problem da plate i po 100 miliona dolara da bi ih ljudi povezivali sa olimpijskim igrama.
“Olimpijske igre su za nas dio onoga što predstavljamo kao kompanija, na neki način to je naš DNK”, objašnjava Erika Kerner iz “Adidasa”. “Stoga je odluka da sponzorišemo Igre u Kini, koja je naše najbrže rastuće tržište, bila laka. Jasno je da smo željeli to da uradimo”, kaže ona.
“Adidas” je tek jedna od preko 50 kompanija – sponzora Igara u Pekingu, najviše u istoriji Olimpijskih igara, a svi stručnjaci se slažu da je razlog tome ogromna TV gledanost u Kini. Dovoljno je uporediti prethodne Igre u Grčkoj, koja ima 11 miliona stanovnika, dok samo Peking ima 17 miliona.
Analitičar sportskog marketinga Pjer Žasto tvrdi da će predstojeće Olimpijske igre sponzorima prušiti pristup nevjerovatnom broju od 300 do 400 miliona urbanih korisnika.
“Okviri su potpuno drugačiji u odnosu na prošle Olimpijske igre. Svi očekuju da će TV gledanost u Kini oboriti sve rekorde. Očekujemo cifre kakve nisu zabilježene”, kaže Žasto.
“Havas Sports” je konsultantska firma koja pomaže kompanijama da iskoriste sportske događaje u reklamnim kampanjama kako bi privukli nove potrošače. Natali Bastijaneli otvorila je kancelariju u Pekingu 2006. i očekuje dosta posla čak i poslije Igara.
“U pitanju je potencijal kineskog tržišta. Svi misle da će to biti drugo po veličini tržište za reklamiranje do 2010. Uz kineski ekonomski rast, brendovi su vrlo zainteresovani za ovo tržište, a veliki događaji, poput Igara, predstavljaju dobru priliku da se približe kineskim potrošačima”, objašnjava Bastijaneli, a “Glas Amerike” komentariše da je taj rast “pouzdan znak da na ovim Igrama neće samo sportisti osvojiti zlatne medalje”.