BANJALUKA, Predsjedavajući Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH Piter Nikol smatra da više stopa PDV-a nije način za rješavanje socijalnih problema u BiH.
“Sistem PDV-a treba da bude jednostavan, jasan i relativno fer, a jedna stopa je i jednostavna i najjasnija”, rekao je Nikol u intervjuu za “Nezavisnih novina”.
On smatra da smanjenje stopa na određene prozvode nije dobra metodologija za poboljšanje socijalnog stanja, već da dio prikupljenih prihode treba direktno podijeliti socijalnim kategorijama.
Nikol je naveo da najveći dio “viška” prihoda od PDV-a odlazi u tekuću potrošnju, za plate i automobile, ali da je očit i porast investicija u BiH.
On je izrazio uvjerenje da će BiH uskoro dobiti stalne principe raspodjele javnih prihoda, jer su se u posljednja tri mjeseca “desile neke pozitivne stvari”.
Nikol je podsjetio da su ministri na sastanku u februaru sami postigli dogovor o koeficijentima za naredna četiri mjeseca, dok su u januaru, u pisanoj formi, prvi put dostavili elemente za koje smatraju da treba da budu sadržani u stalnom modelu raspodjele.
“To je veliki pozitivan korak, jer konačno imamo materijal na kojem možemo raditi”, rekao je Nikol.
On je istakao da je nepovjerenje u tačnost podataka o krajnjoj potrošnji bilo jedno od najvećih prepreka za donošenje konačnog modela raspodjele.
“Pokazalo se da je zaista bilo grešaka i da se nije uvijek brzo reagovalo. Većina zahtjeva koji su u januaru došli iz RS odnosi se na poboljašanje praćenja podataka o krajnjoj potrošnji. Ključni prijedlog je da se unutar Uprave uspostavi posebno odjeljenje za krajnju potrošnju i to će biti urađeno”, rekao je Nikol.
On je istakao da je drugi ključni problem poravnanje, jer se podaci mijenjaju i uvijek postoji potreba za njim.
“Udio RS je od uspostavljanja UIO polako rastao. Uvijek su transferi po poravnanju išli iz FBiH prema RS i RS je to čekala i dvije godine”, rekao je Nikol i dodao da bi prema prijedlogu, na kojem radi Uprava, tokom godine bila dva ili tri privremena i konačno poravnanje nakon revizije, sa čime FBiH složila.
Nikol je rekao da bi Radne grupe Upravnog odbora do 1. aprila trebalo da završe zakone o carinama i akcizama, navodeći da su podržani amandmani Savjeta ministara BiH o smanjenju carina na određene materijale i povećanju akciza na neke luksuzne proizvode.