MOSKVA, Konflikti oko prava na korišćenje sirovina u oblasti Arktika neizbježni su u budućnosti i Rusija se mora dobro pripremiti za taj period, izjavio je rukovodilac Centra za njemačke studije pri moskovskom Evropskom institutu Vladilsav Belov.
Belov smatra da Rusija treba da ima, sa stanovništa međunarodnog prava, besprijekorne dokumente na osnovu kojih bi dokazala svoje pravo na korišćenje prirodnih bogatstava Arktika, prenjela je agencija Prajm-Tas.
“Tu su konflikti neizbježni i zbog toga mislim da se Rusija mora, na nivou međunarodnog prava, na nivou jakih pravnika, na vrijeme pripremiti da bi odbranila vlastite interese”, objasnio je Belov.
Predsjednik ruskog Insistuta za energetiku i finansije Leonid Grigorjev smatra, međutim, da ne treba previše dramatizovati situaciju nastalu poslije najave više zemalja da pretenduju na sirovinsko blago Arktika.
Grigorjev ne predviđa da že zemlje – pretendenti na sirovine u oblasti Arktika zaratiti između sebe zbog toga, ali takođe savetuje zvaničinicima u Moskvi da obezbjede neophodnu pravnu zaštitu ruskih interesa na tom dijelu naše planete.
Grigorjev smatra da je “potrebno pažljivo korišćenje sirovina u svijetu, jer su resursi raspoređeni neravnomjerno”.
Na taj način može se, dodaje on, izbjeći osjećaj, kod onih koji nemaju dovoljno vlastitih prirodnih bogatstava, da drugi tim blagom gazduju neodgovorno.
Ruski eksperti podsjećaju da su vodeći funkcioneri Evropske unije već upozorili na moguće sporove oko prirodnog bogatstva Arktika i prava na nalazišta nafte i drugih sirovina u Sjevernom moru.
Izveštaj koji su pripremili komesari EU za spoljnu politiku i bezbjednost i međunarodne odnose, Havijer Solana i Benita-Ferero Valdner, obrađuje, između ostalog, temu klimatskih promjena i na toj osnovi otvaranja mogućnosti za korišćenje novih nalazišta nafte i prirodnog gasa.
Solana i Ferero-Valdner su u svom izvještaju, kako navodi agencija Prajm-Tas, ukazali da potencijalni ušesnici konflikta oko podjele arktičkog prirodnog blaga mogu biti SAD, Kanada, Norveška, Danska i Rusija. Sve te zemlje, prema ocjeni visokih zvaničnika EU, imaju argumente kojima će braniti svoje stavove.
Rusija je, inače, prošle godine otvoreno iskazala namjeru da, u skladu sa međunarodnim zakonima, otpočne istraživanja i eksploataciju prirodnog blaga u oblasti Arktika.
Odmah potom oglasio se i Vašington, saopštenjem da na prirodno blago Arktika pretenduje “više zemalja, među kojima su i SAD”.