MOSKVA, Vodeći naučni saradnik Instituta ekonomije Ruske akademije nauka Valerij Milovanov izjavio je da jačaju trgovinsko-ekonomske veze između Srbije i Rusije i, istovremeno, izrazio uverenje da će dinamika rasta biti sačuvana i ubuduće.
Prema njegovim riječima, nivo robne razmene sa sadašnjih nešto više od tri milijarde dolara – što je na nivou saradnje Srbije sa bivšim SSSR-om – dostići će za godinu, dvije i pet milijardi dolara.
Trgovinsko-ekonomske veze razvijaju se uspješno do 2000. godine, kada je robna razmjena iznosila 435 miliona, a u 2007. dostigla je 3,1 milijardu dolara, rekao je Milovanov agenciji RIA Novosti.
Međutim, on je ukazao i na veliki debalans u trgovinskoj razmjeni, jer je izvoz Rusije u Srbiju iznosio 2,65 milijardi dolara, dok je uvoz bio svega 450 miliona dolara.
Ruski ekspert procjenjuje da potpisani sporazum o saradnji u oblasti naftne i gasne privrede o učešću Srbije u projektu “Južni tok”, kao i planirana kupovina NIS-a od strane “Gasproma”, omogućavaju da se sa optimizmom posmatra na razvoj bilateralnih odnosa.
Rusija, smatra Milovanov, može da učestvuje u rekonstrukciji energetskih objekata u Srbiji, jer je učestvovala svojevremeno u izgradnji više od 20 centrala, za koje je došlo vrijeme da se obnavlja oprema i da se modernizuju.
Očuvanju tempa rasta robne razmjene doprinosi, kako je rekao, i Sporazum o slobodnoj trgovini, jedini koji je Rusija potpisala sa nekom zemljom u “daljem” inostranstvu.
Sve veću ulogu dobija i investiciona saradnja, i od 2000. do danas Rusija je investirala oko 500 miliona dolara u Srbiju, rekao je Milovanov, dodajući da su srpski građevinari uspjeli da se održe na građevinskom tržištu u Rusiji, gdje Srbiji nije lako da povrati pozicije.
Prema njegovim riječima, ekonomska blokada Srbije u prošloj deceniji narušila je tradicionalne veze i na ruskom tržištu su se pojavile druge, između ostalog zapadne firme.