BANJALUKA , Predstavnici državnog kapitala RS preuzeli su upravljanje banjalučkim “Krajina osiguranjem” od grupe biznismena na čelu sa Dragutinom Šipkom, koja je tim društvom rukovodila dugi niz godina uprkos tome što je ono u većinskom vlasništvu RS, saznaju “Nezavisne”.
Smjena se desila na nedavno održanoj sjednici Skupštine akcionara “Krajina osiguranja”, koju je sazvao Akcijski fond RS, kao vlasnik oko 70 odsto akcija u tom društvu.
U Investiciono-razvojnoj banci RS (IRB), koja upravlja Akcijskim fondom, kazali da su sjednicu Skupštine akcionara sazvali nakon što se na takav njihov zahtjev oglušio Upravni odbor “Krajina osiguranja”.
Odlukom prisutnih akcionara, navode u IRB, promijenjen je Statut “Krajina osiguranja”, smijenjen direktor Dragutin Šipka, a za vršioca dužnosti direktora postavljena je Mila Gromilić. Skupština je, takođe, u skladu sa Zakonom o javnim preduzećima ukinula Upravni odbor tog osiguravajućeg društva, a u Privremeni nadzorni odbor, koji je preuzeo njegove ingerencije, postavila predstavnike Akcijskog fonda.
U IRB kažu da sada slijedi postupak izbora “stalnog” nadzornog odbora i direktora putem javnog konkursa, a samo osiguravajuće društvo je već uvršteno na slobodno tržište Banjalučke berze.
Šipka, koji preko svoje firme “Euro-Ex” ima oko 22 odsto akcija u “Krajina osiguranju”, duži niz godina bio je na čelu tog osiguravajućeg društva koristeći zakonske šupljine i nebrigu vlasti RS da zaštite državni kapital unesen kroz poslovne prostore. Iako je u Osnovnom sudu Banjaluka državni kapital najprije 2002. bio registrovan u obimu od 74,55 odsto, a godinu kasnije zbog isknjižavanja državnih stanova smanjen na 70,45 odsto, u “Krajina osiguranju” ga nikada nisu evidentirali u svojim poslovnim knjigama i Statutu društva. Smijenjeno rukovodstvo te poslovne prostore nije priznavalo kao ulog državnog kapitala, već društvenu imovinu koja je “Krajina osiguranju” data na raspolaganje. Radi se o dva prostora u Banjaluci, te po jednom u Laktašima, Čelincu, Kotor Varošu i Prnjavoru. Odlukom Vlade od 2006. na korištenje je dat i dio objekta u Gradišci/Bosanskoj Gradišci.
Za sve to vrijeme se promijenilo više entitetskih vlada koje nisu ništa konkretno uradile na vraćanju “Krajina osiguranja” pod kontrolu RS. Stvar se pomjerila sa mrtve tačke tek prošle godine formiranjem IRB, odnosno njenog Akcijskog fonda, koji je u svom portfelju evidentirao akcije u “Krajina osiguranju”.
U Centralnom registru hartija od vrijednosti se pored Akcijskog fonda RS i firme “Euro-Ex”, kao akcionari “Krajina osiguranja” vode još 43 akcionara, mahom preduzeća i banke sa područja Banjalučke regije.
Čavić pomilovao Šipku
Banjalučko tužilaštvo je 2006. godine protiv Dragutina Šipke podiglo optužnicu tereteći ga da je iskoristio položaj u “Krajina osiguranju” kako bi svojoj privatnoj firmi “Euro-Ex” pribavio imovinsku korist od milion maraka. “Krajina osiguranje” je, prema optužnici, firmi “Euro-Ex” 27. juna 2003. godine pozajmilo milion maraka koje je ta firma odmah uplatila kao svoj osnivački ulog u tom osiguravajućem društvu na osnovu čega je postala njen akcionar. Šipka je u drugostepenom sudskom postupku osuđen na tri mjeseca uslovno, da bi bio pomilovan odlukom bivšeg predsjednika RS Dragana Čavića.