BANJALUKA, Postoje svi uslovi da se na relaciji Banja Luka – Niš uskoro uspostavi direktna avionska linija, ali će konačnu riječ ipak dati avio-kompanije koje posjeduju letjelice, potvrdili su juče za “Fokus” predstavnici aerodroma iz ova dva grada koji su u Privrednoj komori regiona Banja Luka potpisali Ugovor o poslovno tehničkoj saradnji.
Direktor “Aerodroma Niš”, Radisav Radojković, kaže da bi uspostavljanje ove linije trebalo da bude rezultat zalaganja obje komore.
– Smatramo da je ta veza isplativa i opravdana, ne samo sa aspekta povezivanja teritorija na kojima žive Srbi, već i sa aspekta privredne saradnje. Osim drugih linija prema Evropi, htjeli bi da imamo jednu i prema Banjoj Luci – kaže Radojković.
Prema njegovim riječima, “Aerodrom Niš” ima godišnji promet od preko 30.000 putnika, dok bi broj trebao biti i veći nakon liberalizacije vazdušnog saobraćaja u Srbiji.
– Aerodrom je rekonstruisan, s dobrom infrastrukturom i odličnom organizacijom. To znači da ima uslove da godišnje primi i oko 100.000 putnika, pa je naša budućnost izvjesna – kaže Radojković.
I Velimir Bobić, direktor preduzeća “Aerodromi RS”, koje za sada raspolaže samo s vazdušnom lukom u Banjoj Luci, slaže se da je direktna linija za Niš prijeko potrebna i dodaje da će “Aerodromi” učiniti sve što je u njegovoj moći da se to i desi.
– Dok kompanije ne odluče da li će letjeti mi, za sada, možemo da sarađujemo u oblastima koje su u našim rukama, kao što je razmjena kadrova i iskustava – kaže Bobić.
Ovakvi i svi drugi planovi aerodroma su, kaže on, postali realni s obzirom da su, uz pomoć Vlade Srpske, isplaćena sva potraživanja radnicima, koji su nedavno prijetili štrajkom.
– Dokapitalizacija je u toku, pa nabavljamo nedostajuću opremu. Od prvog juna obavezni smo uvesti automatsko izdavanje karata. Osim toga, u pregovorima smo i o novim letovima. Uz prevoz putnika za sada vršimo i prevoz robe, ali ako količine robe porastu razgovaraćemo i o posebnom teretnom saobraćaju – kaže Bobić i dodaje da je, zbog predstojeće ljetne turističke sezone najavljen veći broj čarter letova prema Tivtu, ali i prema ostalim turističkim destinacijama.
Osim o saobraćaju predstavnici dvije privredne komore razgovarali su i o saradnji u ostalim granama privrede.
Vladan Stanojević, sekretar za Odbora za ekonomske odnose s inostranstvom Regionalne privredne komore Niš, kaže da je interes RS za oblast Niša opravdan, s obzirom da se radi o području koje obuhvata i gradove Pirot i Prokuplje na kojem živi 800.000 stanovnika. I veliki broj privrednik iz Niša zainteresovan je za ulaganje u RS i BiH. Neki od dogovora, kaže on, mogli bi da budu sklopljeni već u junu, kad se u Nišu održava prva investitorska konferencija.
Iako nije precizirao koje su dodirne tačke privrednika iz RS i Niša, po sastavu delegacija može se naslutiti da bi saradnja prvenstveno bila iz oblasti saobraćaja, elektronike u medicini, opreme u fizikalnoj medicini i rehabilitaciji, projektovanju i montaži sistema za navodnjavanje, proizvodnji tapaciranog namještaja kao i iz metalske industrije.
Autobusom na aerodrom
“Aerodromi RS” razmisliće o ponovnom uvođenju direktne autobuske linije prema centru grada. Prvobitni pokušaj ovakvog povezivanja, kaže direktor Velimir Bobić, propao je zbog nezainteresovanosti putnika, koji su na aerodrom dolazili automobilima.