NJUJORK, Ovogodišnji Međunarodni dan žena, 8. mart, UNICEF obilježava skrećući pažnju na potrebu za unapređenjem zdravstvene zaštite majki, kako bi se smanjila stopa smrtnosti u vezi sa trudnoćom i stopa smrtnosti djece.
U saopštenju UNICEF-a, objavljenom u povodu 8. marta, navodi se da će se obezbjeđenjem boljeg pristupa zdravstvenoj zaštiti za majke smanjiti procijenjeni broj od pola miliona smrti povezanih sa trudnoćom koje se dese svake godine, a takođe i stopa smrtnosti djece.
“Pokazatelji Svjetske zdravstvene organizacije kažu da je za djecu bez majki vjerovatnije da će umrijeti prije navršene dvije godine života, nego što je to slučaj sa djecom čije su majke žive”, izjavila je izvršna direktorka UNICEF-a En Veneman.
Ona ističe da je unapređenje zdravlja trudnica i porodilja je neophodno da bi se obezbijedilo da djeca prežive svoje prve godine.
Iz UNICEF-a podsjećaju da uzroci smrtnosti majki variraju kroz regione i zemlje, ali da je smrtnost majki daleko veća u zemljama u razvoju nego u razvijenim zemljama.
Dok je broj zemalja sa srednjim prihodom napredovao u smanjenju smrtnosti majki, manje napretka je postognuto u zemljama sa niskim prihodom, posebno u subsaharskoj Africi. U Zapadnoj i Centralnoj Africi, prosječan rizik da će žena umrijeti na porođaju je jedan naspram 17, u poređenju sa jedan naspram 8 000 u razvijenim zemljama.
Procjenjuje se da jedna od četiri trudnice ne dobije prenatalnu zaštitu, a da se više od 40 procenata porodi se bez pomoći osposobljenog stručnjaka.
“Pristup pre i postnatalnoj brizi mora biti unaprijeđen kao dio integrisanih napora da ojačaju zdravstvene službe”, rekla je Venemanova dodavši da je “investiranje u zdravlje majki krucijalno za dostizanje Milenijumskih razvojnih ciljeva”.
Uticaj nedostatka adekvatne brige za trudnice i novorođenčad pridonosi usložnjavanju drugih problema sa kojima se žene u svijetu suočavaju, kao što su silovanja, nasilje i rani (maloljetnički) brakovi, konstatuju u UNICEF-u.