KRAGUJEVAC, Radnici fabrike kože „Partizan”, jedne od onih firmi koje posrću pod teretom nesolidne privatizacije u Srbiji , juče su, kako je i najavljeno, obustavili rad. Iza zatvorenih kapija svog preduzeća oni su protestovali zbog neizmirenih socijalnih dažbina, neisplaćenih zarada i novog vlasnika koji, kako kažu, nije ispunio obećanja i pokrenuo proizvodnju.
Vlasnik „Partizana” Slavoljub Rakić, međutim, tvrdi da su protesti radnika bezrazložni, te da je jedna grupa zaposlenih prihvatila njegovo obrazloženje stanja u firmi. Svi prijavljeni će, kako kaže, umjesto neisplaćenih plata dobiti satisfakciju „u naturi”.
– Nema isplata, dok se firma ne razduži. Zato smo predložili, a neki su to prihvatili, da im umjesto para damo našu ili robu naših partnera. Imamo cipele, odjela, elektroopremu, stolice, stolove, tepihe – poručuje Rakić.
Obaveze za PIO, vlasnik će, kako kaže, izmiriti u roku od godinu dana. Svakog mjeseca po 2,8 miliona dinara, dok se ne izmiri cio dug koji iznosi 34 miliona dinara. Što se tiče odluka o suspenziji dvoje zaposlenih, Rakić kaže da su „teško prekršili radnu obavezu” i naglašava da „minimum proizvodnje mora da se obezbjedi”.
U Kragujevcu je, inače, privatizovano nešto više od trideset preduzeća, ali se na prstima jedne ruke mogu pobrojati ona koja su uspešno prošla kroz tu „avanturu”. Uglavnom je riječ o onima koje su kupili stranci.
Iako ni tim firmama ne cvetaju ruže, „Alatnica”, „Tapacirnica” i „Zastava šped”, u kojima je sada slovenački kapital, posluju više nego solidno, baš kao i dio „Filipa Kljajića” i „Kovačnica” koju su kupili Austrijanci, odnosno investitor iz Bugarske.