BANJALUKA, Prema podacima, koji su izneseni u Nacrtu studije energetskog sektora, potencijali RS u toj oblasti prevazilaze trenutne potrebe, što govori da će taj sektor obezbijediti daleko viši društveni standard u RS od postojećeg, ocjenjuju u Ministarstvu privrede, energetike i razvoja RS.
Milorad Živković, savjetnik u tom ministarstvu, kaže da bi energetika trebalo da bude pokretač privrednog razvoja RS.
“Postoji veliki interes investitora sa svih strana svijeta za ulaganje u elektroenergetski sektor u BiH. Zato entiteti, koji daju koncesiju za izgradnju novih elektroenergetskih objekata treba da imaju dugoročnu stratešku politiku načina korištenja energetskih resursa. Ova studija je osnova za izradu strategije energetike RS”, kaže Živković.
Govoreći o velikom broju koncesija datih za izgradnju mini-hidroelektrana u RS, Živković kaže da je izvršena revizija svih ugovora.
“Moram priznati da, kad je riječ o obavezama Vlade RS, nismo uspjeli na vrijeme obezbijediti preduslove koji se tiču donošenja zakonske regulative, vrednovanja te električne energije, izrade regulacionih planova, izrade prostornog plana. Zato smo dali šansu svima onima koji su dobili ugovor o koncesiji da u periodu od šest mjeseci završe svoj dio obaveza koji su preuzeli ugovorom”, kaže Živković.
Naglašava da bi se u RS mogli koristiti i ostali izvori obnovljive energije, poput sunca i vjetra, ali da je pitanje kolika bi bila cijena te električne energije.
“Do 2015. godine planirano je da svaka zemlja koristi oko 20 odsto obnovljive energije. Prema cijenama, kad se one rangiraju prema vrsti obnovljivog izvora, za nas je najpogodnija i najjeftinija cijena obnovljive energije proizvedene u mini-hidroelektranama”, naglašava Živković.
Zaključuje da to, ipak, nije prepreka da se koncesije budućim investitorima, ako oni iskažu interes za finansiranje takvih projekata, daju i za te druge vidove obnovljive “zelene” energije.
Studiju energetskog sektora u BiH izrađuje zagrebački institut “Hrvoje Požar”. Do sada su održane tri radionice, odnosno javne rasprave, u Sarajevu, Banjaluci i Mostaru, na kojima su date sugestije i primjedbe na studiju, koja bi nakon toga trebalo da ide na konačnu izradu i usvajanje. Poslove na izradi studije koordiniše Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, a aktivno su uključena dva entitetska resorna ministarstva kao i predstavnici svih subjekata koji se bave elektroenergetskom djelatnošću.Nezavisne n.