MASERU, Lesoto, Šestogodišnje nastojanje da se postigne globalni trgovinski sporazum suočava se s velikim rizikom da doživi neuspeh, ocenio je komesar Evropske unije za trgovinu Peter Mendelson povećavajući time pritisak na pregovarače pred sastanak Svetske trgovinske organizacije (STO) koji bi trebalo da se održi narednih sedmica.
“Bojim se da runda pregovora iz Dohe rizikuje da doživi neuspeh – prvi do sada neuspeh u nekoj multilateralnoj trgovinskoj rundi pregovora”, rekao je Mendelson u obraćanju ministrima trgovine nekih od najsiromašnijih zemalja sveta na sastanku u Lesotu.
Runda pregovora iz Dohe u okviru STO pokrenuta je krajem 2001. s ciljem podsticanja svetske privrede i pomoći siromašnim zemljama u borbi protiv siromaštva putem snižavanja barijera za njihov izvoz, podsetila je agencija Rojters.
Pregovori su, međutim, zapadali iz krize u krizu zbog neslaganja bogatih i siromašnih zemalja oko toga ko šta treba da preduzme.
Promena američke administracije u idućoj godini mogla bi produžiti pregovore za još nekoliko godina ili ih dovesti u kolaps, upozorili su trgovinski zvaničnici.
Očekuje se da STO u martu ili aprilu okupi vodeće trgovinske predstavnike u Ženevi u nastojanju da učini pomak u pregovorima.
Mendelson je ukazao da je EU učinila velikodušan ustupak ponudom da ukloni barijere za pristup na njeno zaštićeno tržište poljoprivrednih proizvoda. Sada je red na SAD da slede primer Unije i skrešu svoje poljoprivredne subvencije, dok velike zemlje u razvoju, kao što su Brazil i Kina, treba da otvore tržišta industrijske robe i usluga, rekao je Mendelson.
Poslednji dogovoreni nacrt teksta koji su pripremili medijatori STO, a koji se tiče industrijskih proizvoda, doneo je “nove nedoumice”, ukazao je trgovinski čelnik EU i dodao da, bez obzira na to, “sporazum treba postići, ukoliko to želimo. Pitanje je samo da li to želimo”.
Sporazum STO bi pružio posustaloj globalnoj privredi podsticaj i osiguranje od protekcionizma, ali bi neuspeh u pregovorima poslao “najgori mogući signal … u našem traganju za globalnim rešenjima za klimatske promene i finansijske tokove”.
Pregovarači iz 151 članice STO su počeli da traže mogući kompromis između poljoprivrednih i industrijskih proizvoda. Svaki sporazum koji bude postignut zahtevaće od bogatih zemalja da otvore svoja poljoprivredna tržišta putem kresanja uvoznih carina i subvencija za poljoprivredne proizvode, dok će za uzvrat zemlje u razvoju morati da smanje carine za industrijske proizvode i liberalizuju svoja tržišta usluga kako bi time otvorile svoja tržišta.
I bogate i siromašne zemlje, međutim, negoduju i ukazuju da se od njih traži previše u poređenju s drugom stranom. Tanjug