BANJALUKA, Predstavnici Komore doktora medicine Republike Srpske /RS/ i Ljekarske komore Srbije postigli su danas dogovor o formiranju Koordinacionog tijela za saradnju, koje će se baviti pitanjima međusobnog priznavanja licenci doktora koji rade u Srpskoj, a obavljaju djelatnost u Srbiji i obrnuto.
Predsjednik Komore doktora medicine RS Aleksandar Lazarević rekao je novinarima u Banjaluci da će ove dvije komore nastojati da zaštite interese korisnika zdravstvenih usluga, ali i ljekara i profesije.
“Željeli smo da saradnja sa Ljekarskom komorom Srbije bude na najvišem nivou i da se usmjeri na razmjenu iskustava na dobrobit i ljekara i pacijenata”, naveo je Lazarević.
Lazarević je rekao da odluka Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS kojom se ukida dvojna praksa ljekara ide na štetu savjesnih ljekara i sankcioniše čak i rad u humanitarnim ambulantama.
On je naveo da ljekarima treba omogućiti dopunski rad ako imaju licencu, poštuju radnu normu matične ustanove, te ako postoji saglasnost poslodavaca i odobrenje Ministarstva za rad ordinacije.
“Zbog zloupotreba koje su postojale i nesposobnosti rukovodstava zdravstvenih ustanova da sankcionišu ljekare koji su odlazili prije vremena sa radnog mjesta i slali pacijente u privatne ordinacije, oštećeni su svi ljekari koji su časno radili”, smatra Lazarević.
Direktorka Ljekarske komore Srbije Tatjana Radosavljević rekla je da Komora doktora medicine RS ima iskustvo koja će biti od velike koristi, s obzirom da je formirana 2001. godine, dok je Ljekarska komora Srbije osnovana 2006. godine.
“Podržavamo ideju kolega iz Komore doktora medicine RS o posebnim odnosima koje bi trebalo da imamo. Pokušaćemo da rješavamo probleme i korisimo iskustva kolega iz Banjaluke, te da istovremeno našom brojnošću i aktivnim odnosom prema establišmentu Srbije zauzmemo neke zajedničke stavove”, rekla je Radosavljevićeva.
Ona je naglasila da je u Srbiji, gdje radi 28 000 ljekara, 2005. godine propisana mogućnost ravnopravnog dopunskog i dodatnog rada, ali da je to oročeno do 2008. godine, tako da ovo što se dešava u RS očekuje ljekare u Srbiji krajem 2008. godine.
Radosavljevićeva je naglasila da legalan dopunski i dodatni rad nije “generator korupcije”, te da je on svuda u svijetu uobičajan.