LONDON,Rat u Iraku dosad je koštao Sjedinjene Američke Države 3.000 milijardi dolara, procjenili su dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju Amerikanac Džozef Stiglic i profesorka na Harvardu Linda Bilms, prenio je londonski “Gardijan”.
U knjizi pod naslovom “Rat od tri triliona dolara: Prava cijena iračkog sukoba”, koja treba da bude objavljena 3. marta, Stiglic i Bilms su naveli da je cijena petogodišnje američke operacije u Iraku već prevazišla troškove 12 godina ratovanja u Vijetnamu i da je dvostruko viša od cijene rata u Koreji.
SAD u Iraku mjesečno troše 16 milijardi dolara, koliko iznosi godišnji budžet Ujedinjenih nacija, naglasili su autori.
Prema njihovim riječima, Vašington je 3.000 milijardi dolara mogao da iskoristi za finansiranje izgradnje osam miliona stanova, plate za 15 miliona profesora, zdravstvenu njegu za 530 miliona dece, stipendije za školovanje 43 miliona studenata ili da obezbjedi socijalno osiguranje Amerikanaca u narednih 50 godina.
Stiglic je primetio i da SAD odvajaju pet milijardi dolara za pomoć za razvoj Afrike, koliko košta 10 dana prisustva američke vojske u Iraku.
Autori su osporili mit da je rat uvijek dobar za ekonomiju, podsjećajući da je jedan od ciljeva rata u Iraku bio obezbjeđivanje snabdjevanja naftom, a da je, u posljednjih pet godina, cijena barela nafte skočila sa 25 na više od 100 dolara, za šta je, prema njihovom tumačenju, djelimično odgovorna nestabilnost u toj zemlji.
Stiglic, bivši potpredsednik Svjetske banke i ekonomski savetnik u administraciji predsjednika Bila Klintona, danas treba da, na saslušanju pred komisijom Kongresa, ponovi i obrazloži ono što je napisao u knjizi.
Američka administracija je u januaru 2007. godine saopštila da će rat u Iraku, prema njenoj procjeni, koštati 5,6 milijardi dolara.