BANJALUKA, Trenutna proizvodnja soje u Republici Srpskoj (RS) na oko 4 000 hektara ne može zadovoljiti potrebe domaćeg tržišta, a uzgoj ove kulture zajedno sa uljanom repicom i suncokretom trebalo bi povećati na površine od 30 000 hektara, smatra šef Zavoda za industrijsko bilje Poljoprivrednog instituta RS Jovan Kondić.
“Četrdeset odsto neiskorištenih oraničnih površina jeste resurs koji se mora iskoristiti u proizvodnji uljanih kultura, posebno ako znamo da se gotovo devedeset odsto ovih kultura uvozi, da fabrika `Bimal` kreditira proizvodnju, te da se ove kulture mogu koristiti i za proizvodnju biodizela kao alternativnog energetskog izvora”, rekao je Kondić.
On je na okruglom stolu “Predstojeća sjetva soje i suncokreta”, koji se danas održava u Banjaluci, naveo da ni prosječni prinosi od oko tri tone po hektaru nisu zadovoljavajući, kao i da se od Vlade RS mora tražiti da se uspostavi paritetni odnos između cijene pšenice i soje, koji je trenutno gotovo izjednačen, a trebalo bi da bude u odnosu “jedan kilogram uljarica – jednako dva kilograma pšenice”.
Pomoćnik generalnog direktora za privrednu politiku preduzeća “Bimal” Brčko Ševal Suljkanović rekao je da je ovo preduzeće, kada se radi o soji, suncokretu i uljanoj repici, zainteresovano za uzgoj ovih kultura na neograničenim površinama.
On je dodao da predstavnici ovog preduzeća obilaze opštine u RS gdje ima slobodnih poljoprivrednih površina s ciljem njihovog zasijavanja uljaricama.