BANJALUKA, Predsjednik Izvršnog odbora i Komisije za edukaciju kadrova Farmaceutske komore Republike Srpske /RS/ Petar Rokvić rekao je danas da evropski standardi zahtijevaju veći broj farmaceuta u apotekama i njihov stručniji rad.
Rokvić je na konferenciji za novinare naveo da to iziskuje povećana izdvajanja apoteke, koja danas, sa svim nametima koje ima, ne može to da izdrži.
On je naveo da apoteke niču jedna pored druge, a da je dodatna otežavajuću okolnost u to što su u farmaciju ušli ljudi koji nisu stručnjaci u ovoj oblasti, “umjesto da se time bave isključivo farmaceuti – da su i vlasnici apoteka i isključivo vode računa o struci”.
Komora, koja je danas u Banjaluci održala redovnu godišnju skupštinu, do sada je oduzela dvije licence za rad, koje ne može da dobije lice koje nije edukovano ili ne želi da se edukuje za farmaceuta, dodao je Rokvić.
Rokvić je rekao da je ”sada stanje prilično haotično”, naglašavajući da je država ukinula mrežni plan, čime je farmacija svedena na prosto pravilo ponude i potražnje, što ne može da bude, jer je to zdravstvena institucija, a ne obična trgovina.
On je naglasio da je prije rata u velikim gradovima postojala jedna apoteka na 10 000 stanovnika, a u manjim mjestima na 5 000, te da je postojao mrežni plan i zakonska regulativa za otvaranje i rad apoteka, koja je tada strogo poštovana.
Rokvić je rekao da je prije pet godina, kada je u RS osnovana Farmaceutska komora, postojalo 250 farmaceuta članova Komore, dok ih danas ima 500.
On je naveo da se svakim danom povećava broj farmaceuta, ističući da na Farmaceutskom fakultetu u Banjaluci trenutno postoji gotovo 700 farmaceuta koji će za pet do šest godina dobiti titulu diplomiranog farmaceuta ili magistra.
Rokvić je rekao da se Farmaceutska komora RS zalaže za poboljšanje odnosa prema pacijentu tako što farmaceut savjetuje pacijenta kako se koristi lijek, šta se sa čim podnosi, kakve su kontraindikacije i interakcije na pojedine lijekove.
Predsjednica Farmaceutske komore RS Jagoda Radaković rekla je da će glavne aktivnosti Komore u ovoj godini biti edukacija farmaceuta, poboljšanje uslova njihovog rada, borba za bolji status, te vrednovanje farmaceuta kao zdravstvenih radnika.
Radakovićeva je navela da je Skupština Komore usvojila Izvještaj o radu u prošloj i Finansijski plan rada Komore za ovu godinu.
Ona je dodala da prosječna plata farmaceuta u RS trenutno iznosi od 1.000 do 1.500 KM.