BARSELONA, Srbi i Hrvati su pravi SMS zavisnici, jer u proseku šalju i primaju između 30 i 40 tekstualnih poruka preko mobilnih telefona nedeljno, pokazalo je istraživanje koje je sprovela austrijska “Mobilkom grupa”, vlasnik mobilne telefonije VIP u dvema državama.
Istraživanje je, u ime austrijske kompanije, sproveo institut za ispitivanje javnog mnjenja GfK u Austriji, Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji, Bugarskoj, Makedoniji i Belorusiji. U svakoj od zemalja u kojima “Mobilkom” posluje ispitano je po 400 privatnih i poslovnih korisnika.
Istraživanje je pokazalo da su mobilne komunikacije već postale neophodan deo svakodnevnog života, a da priliku za rast, inače prezasićenog, tržišta pružaju pre svega pristup Internetu preko mobilnog telefona i inovativne usluge.
U Austriji i Bugarskoj, mobilni telefon je već postao zamena za fiksni – tamo već trećina mobilnih korisnika uopšte nema fiksnu liniju kod kuće. I u ostalim zemljama koje su uključene u istraživanje, izuzev Belorusije, skoro svaki drugi korisnik mobilne telefonije bio bi voljan da otkaže fiksnu telefonsku liniju i sve pozive obavlja preko mobilne.
Poboljšanje kvaliteta života zahvaljujući mobilnom telefonu najviše su osetili korisnici u Srbiji, Bugarskoj i Belorusiji, a najizraženije je u poslovnom segmentu.
Pristup Internetu preko mobilnog je od sve većeg značaja. Tu za sada prednjače Austrija i Hrvatska, a srpsko i belorusko tržište, prema nalazima GfK, pokazuju najveći potencijal.
U jednom su se korisnici iz svih pomenutih zemlja složili – u oceni da je najznačajnija karakteristika mobilnog telefona ta što nam omogućava pozovemo pomoć bilo kad i bilo sa kog mesta. Čak osam od deset ispitanika u Bugarskoj, Hrvatskoj i Makedoniji oseća se nelagodno kad im je “mobitel” isključen.