BANJALUKA, Direktor Poljoprivrednog instituta Republike Srpske (RS) Jovo Stojčić apelovao je na poljoprivrednike da iskoriste svaki povoljan dan za sjetvu jarih žitarica na što većim površinama i upozorio da se svjetske zalihe pšenice posljednjih dana drastično smanjuju, što uzrokuje veliki skok cijena na berzama.
“Svjetske zalihe pšenice svele su se na svega 65 dana, a inače se smatra da je `signal za uzbunu` kada te zalihe padnu na 105 dana”, rekao je Stojčić Srni.
On je kao razlog za to naveo da je na svjetskim berzama naglo skočila cijena tako da tona pšenice trenutno košta 380 dolara sa stalnim trendom porasta, što je do sada nezabilježeno.
Stojčić je upozorio da bi zbog toga poljoprivredni proizvođači u RS morali da posvete pažnju njezi do sada posijane pšenice, te primijene sve potrebne agrotehničke mjere za postizanje što boljih prinosa.
Prema njegovim riječima, sada je početak optimalnog perioda za proljetnu sjetvu jarih žitarica, posebno ječma, zobi, raži i tritikale, dok se u ovom periodu može sijati i jara pšenice, ali je na tržištu nestašica sjemena.
Stojčić je rekao da je u RS prisutna i nestašica sjemenskog materijala drugih žitarica, pošto su uvezene mnogo manje količine nego što su potrebe, a sjemena trenutno nema ni u Srbiji niti u zemljama okruženja iz kojih se ono uvozi.
Direktor Poljoprivrednog instituta RS rekao je da osim sjetve žitarica, poljoprivredni proizvođači treba ovih dana da započnu i pripreme za sjetvu kukuruza za koju su optimalni rokovi u aprilu, nakon prestanka pojave mraza i zagrijavanja tla na oko pet stepeni Celzijusa.
Naglašavajući da je kukuruz veoma “popularna” poljoprivredna kultura na ovim prostorima, koja dobro uspijeva i daje zadovoljavajuće prinose, Stojčić je rekao da na tržištu ima smjemena, ali da ga je potrebno na vrijeme obezbijediti, pošto su zalihe ograničene.
Stojčić je podsjetio da je ovom kulturom do sada u RS godišnje bilo zasijano od 140.000 do 150.000 hektara i naveo da bi ove godine bilo dobro još povećati površine pod kukuruzom.
“Trebalo bi povećati površine pod kukuruzom, pogotovo zato što je posijano manje ozime pšenice i drugih žita, pa bi zato trebalo učiniti sve da se poveća sjetva svih jarih biljnih vrsta, a posebno kukuruza i soje” – poručio je Stojčić.