VAŠINGTON, Američki gradovi puni su napuštenih kuća koje zvrje prazne: od San Dijega na Pacifiku, preko Las Vegasa do Majamija na Atlantiku, širom SAD trenutno je na prodaju 3,9 miliona stambenih objekata koje nema ko da kupi.
Egzodus Amerikanaca iz domova za koje su decenijama dizali kredite podseća na nasilne seobe iz vremena velike recesije iz tridesetih godina prošlog veka, upozorava dnevnik „Volstrit džornal”.
Suočeni sa krahom hipotekarnog tržišta prošlog leta, Amerikanci su toliko počeli da stežu kaiše da su iznenadili i Volstrit.
Osim što su masovno digli ruke od kupovine novih skupih kuća, automobila, nameštaja, dragulja… Amerikanci su prvi put od 2001. godine drastično skresali korišćenje ponude uslužnih delatnosti.
Američki institut za poslovne nabavke obnarodovao je u utorak da se indeks poslovne delatnosti hotelijera, komunalnog sektora, turizma i drugih u SAD krajem prošle godine srozao na najniži nivo od oktobra 2001. godine (posle terorističkog napada Al Kaide na Njujork).
Turobni izveštaj Instituta za poslovne nabavke prvi je opipljiv dokaz da se krah hipotekarnog tržišta prelio u tokove realne ekonomije SAD, upozorila je juče američka TV mreža SNBC.
Vest o frontalnom stezanju kaiša najjače potrošačke nacije sveta izazvala je juče pad indeksa akcija na berzama od Volstrita do Singapura i Frankfurta.
Poslednjih godina sektor uslužnih delatnosti SAD okosnica je američke potrošačke ekonomije.
Ranijih decenija Amerikanci su još i štedeli – 1984. godine državljani SAD su u proseku jednu desetinu zarade ostavljali u crne fondove, 1994. godine već su trošili više nego što su zarađivali.
Odskora, međutim, Amerikanci lavovski deo svojih primanja troše na lekare, putovanja i zabavu – samo 40 odsto kućnog budžeta s one strane Atlantika namenjeno je nabavci dobara: 60 odsto „pojedu” im uslužne delatnosti.
Da li su Amerikanci stvarno počeli sebi da zakidaju na frizerskim uslugama, atraktivnim putovanjima, odlascima kod zubara…?
Šokirane navodima Američkog instituta za poslovne nabavke, berze su sumnjičile razloge za objavljivanje izveštaja pre ranije dogovorenog termina u martu.
Volstritom se čak pronela i vest da je famozni izveštaj procurio u javnost bez odobrenja nadležnih.
Kako god bilo, ako Institut i sledećeg meseca potvrdi pad indeksa poslovnih nabavki, SAD su sigurno uklizale u recesiju, tvrde stručnjaci „Meril-Linča”.
U međuvremenu, indeksi akcija na azijskim i evropskim berzama sledili su lid sa Volstrita. Stari kontinent ima svoje vesnike nevolja.
Sektor uslužnih delatnosti najjače evropske ekonomije Nemačke zabeležio je u januaru drastični pad aktivnosti: sličan trend primećen je još u Španiji i Italiji. Berzanski analitičari upozoravaju da je rast aktivnosti sektora uslužnih delatnosti u zoni evra – praktično zaustavljen.
————————————————————————–
Još hrle u zabavne parkove
Samo jedan segment američke privrede prijavio je u međuvremenu da još ne oseća posledice „hipotekarnog potresa” – sekcija vodećih firmi industrije zabave: „Volt Dizni” i „Džej-Di-Es junifejz korporejšn”.
Amerikanci, naime, i dalje hrle u zabavne parkove, uprkos posrtanjima tamošnje privrede, otkriva agencija Blumberg. Pozitivni izveštaji o poslovanju „Volta Diznija” pred Novu godinu popravili su juče delimično raspoloženje na Volstritu, ali ostatak finansijskog sveta i dalje zdušno sumnja da je deo SAD već zagazio u recesiju. Politika