BEOGRAD, Srbija će dokapitalizovati Poštansku štedionicu, Komercijalnu banku, Nacionalnu korporaciju za osiguranje stambenih kredita i Agenciju za osiguranje depozita
Ove godine će putem tendera otpočeti proces privatizacije Privredne banke iz Pančeva, Kredi banke iz Kragujevca i Srpske banke iz Beograda, najavio je Mirko Cvetković, ministar finansija,
na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Vladi Srbije. Pored toga, sa ukupno osam milijardi dinara država će iz budžeta dokapitalizovati Poštansku štedionicu, Komercijalnu banku, Nacionalnu korporaciju za osiguranje stambenih kredita i Agenciju za osiguranje depozita.
Poštanska štedionica je već dokapitalizovana sa 2,8 milijardi dinara, da bi se popravila adekvatnost njenog kapitala i da bi mogla normalno da posluje. Ministar je napomenuo da je država krajem prošle godine od Narodne banke preuzela potraživanja prema Poštanskoj štedionici u iznosu od oko 1,3 milijarde dinara i ona će, takođe, biti konvertovana u kapital u procesu još jedne nove dokapitalizacije, čiju realizaciju treba očekivati u narednih mesec dana.
On je rekao da se odustalo od spajanja Srpske banke i Poštanske štedionice, jer je procenjeno da će za Poštansku biti bolje da udeo u njenom kapitalu bude ustupljen profesionalnim investitorima, odnosno Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD) ili nekoj drugoj većoj finansijskoj instituciji.
Komercijalna banka će iz budžeta biti dokapitalizovana sa oko 3,25 milijardi dinara, odnosno oko 40 miliona evra i to u toku februara.
Udeo države u ovoj banci biće oko 40 odsto, imajući u vidu njeno dosadašnje učešće u vlasništvu. U dokapitalizaciji će učestvovati i Evropska banaka za obnovu i razvoj sa 10 miliona evra, odnosno udelom od 25 odsto.
Planirana dokapitalizacija Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita iznosi dve milijarde dinara.
Agencija za osiguranje depozita trebalo bi da bude dokapitalizovana do sredine februara u iznosu od 700 miliona dinara.
Pad akcija Kredi banke na Beogradskoj berzi, prema oceni ministra finansija, nije u direktnoj korelaciji s namerom države da proda tu banku, već je, kako je podsetio, pad karakterističan i za druge akcije koje se kotiraju na berzi.