BANJALUKA, MODRIČA, Nakon što je Sindikat radnika Rafinerije u Bosanskom Brodu prije nekoliko dana najavio mogućnost štrajka, jer im novi vlasnik nije isplatio tri plate i dio regresa, na svoj nepovoljan položaj požalili su se i zaposleni u banjolučkom “Petrolu”, drugom privatizovanom preduzeću iz sistema naftne industrije RS.
Ne mogu se, kažu u Sindikatu, pomiriti sa činjenicom da naftna industrija u Republici Srpskoj propada, dok svuda u svijetu cvjeta.
– Osim povećanja plata, od ruskih vlasnika tražimo da se pristupi izradi novog kolektivnog ugovora, kojim će biti definisana osnovna prava radnika. Takođe, tražimo na uvid ugovor o privatizaciji naftne industrije, kako bismo vidjeli na koji način je planirano socijalno zbrinjavanje radnika, jer već kruže priče da će biti viška radnika ili da će im biti omogućen dokup radnog staža.
Pokušali smo nekoliko puta da organizujemo sastanak s ruskim partnerom preko resornog ministarstva i uprave preduzeća, ali bezuspješno – kaže predsjednik Sindikalne organizacije “Petrola”, Janko Ninić.
On dodaje da direktor “Petrola”, Drago Đukić, jedini ima kontakte s ruskim članovima uprave preduzeća, ali da radnicima nije poznato šta se dogovaraju, niti kakvi su im planovi.
– “Petrol” je sve do 1999. godine poslovao pozitivno, a radnici su primali dobre plate. Od 2000. godine preduzeće ide silaznom putanjom, koja ga je dovela u ogromne gubitke. Zbog nedostatka obrtnih sredstava, najveće preduzeće naftne industrije RS ne može direktno da nabavlja gorivo, već je treća-četvrta ruka u nabavci. Prosječna plata 750 radnika “Petrola” manja je od 500 maraka. Jedva smo se izborili za isplatu regresa za 2007. godinu – kaže Ninić i ističe da za tešku situaciju u kojoj se “Petrol” danas nalazi nisu krivi radnici, već vlade koje su se mijenjale.
Iako su u nešto boljoj finansijskoj poziciji, povećanje plata traže i 504 radnika Rafinerije ulja Modriča.
– Plate su redovne, čak nam je isplaćen regres, zimnica, ogrev, božićnica, a 20 najboljih radnika dobilo je po 200 maraka za Novu godinu. Prosječno primanje u Rafineriji Modriča iznosi oko 600 maraka i na tom nivou jeste od 2000. godine, bez obzira na to što preduzeće posluje pozitivno. Upravo iz tog razloga tražimo povećanje plata – kaže predsjednik Sindikalne organizacije Rafinerije ulja Modriča, Vlatko Tanasić.
On dodaje da radnici od novih vlasnika traže, prije svega, razgovor, kojeg nije bilo ni prije ni poslije potpisivanja ugovora o privatizaciji naftne industrije RS.
– Ne znamo kakvi su njihovi planovi, ali znamo da će plate biti veće ako budemo radili većim kapacitetom. Međutim, remonti nisu izvršeni, nafta ne stiže u Bosanski Brod, Brod ne isporučuje sirovinu Modriči, a Modriča ne isporučuje naftne derivate “Petrolu” – kaže Tanasić.
Ministar privrede, energetike i razvoja RS, Rajko Ubiparip, kaže da je upoznat s problemima radnika Rafinerije Bosanski Brod, te da je od njih tražio da pokažu razumijevanje i ne stupaju u štrajk ili vrše druge opstrukcije.
– Plate će dobiti čim se riješe problemi oko prebacivanja novca na račun Rafinerije, odnosno u februaru. Idućeg mjeseca očekujemo i početak remonta stare linije u Rafineriji u Bosanskom Brodu. Postoji mnogo proceduralnih i objektivnih razloga zbog kojih taj projekat kasni – objašnjava Ubiparip.
Kada je u pitanju povećanje plata radnicima “Petrola” i Rafinerije u Modriči, Ubiparip kaže da će o tome odlučivati menadžment tih preduzeća u saradnji s upravom “Njeftegazinkora”.
Sindikat udruženih radnika energetike RS najavio je da će danas, u Bosanskom Brodu, zbog nezadovoljstva radom ruskog poslodavca, održati sastanak, na kojem će odlučiti o daljim koracima. Fokus