BANJALUKA, Odlukom Vlade RS, do 15. maja 2008. godine produžen je rok do kada američko-britanska kompanija “AES elektrik limited” treba da izradi studiju, koja će dati odgovor na pitanje da li se više isplati da se uradi rekonstrukcija postojećeg postrojenja u Rudniku i Termoelektrani Ugljevik, ili da se gradi novo postrojenje.
Prvobitni rok za izradu studije, prema Sporazuma koji je Elektroprivreda RS potpisala sa AES-om u martu prošle godine, trebalo je da bude septembar 2007. godine.
Vlada je ovim usvojila Aneks spornog Sporazuma sa AES-om, koji nikad nije objavila.
Pomoćnik ministra privrede RS za oblast energetike, Ljubo Glamočić, tvrdi da se ne radi ni o kakvom pokušaju Britanaca da ulažu u RiTE Ugljevik, već isključivo o dokumentu koji bi trebalo da da odgovore na pitanja opravdanosti i obimu eventualnih ulaganja u ovaj kompleks.
– Tek kada studija bude završena, Vlada će, na osnovu nje, odlučiti da li će početi s ulaganjima i da li će to biti koncesijom, dokapitalizacijom ili na neki drugi način – kategoričan je Glamočić.
Međutim u tajnom Sporazumu koji je sklopilo rukovodstvo ERS, RITE Ugljevik i AES-a, a koji je prvi objavio CAPITAL.ba navodi se da ova američka kompanija, registrovana u Velikoj Britaniji, dobija ekskluzivna prava nad budućim ulaganjem u RITE Ugljevik.
Čak je i ministar privrede RS Rajko Ubiparip, prilikom potpisivanja Sporazuma sa AES-om doslovno rekao: “Kada bude gotova studija, raspisaćemo međunarodni tender za izbor najboljeg investitora, s ciljem da to bude ova kompanija”.
Sporazum se ne odnosi samo, kako tvrde u Vladi RS, na izradu studija izvodljivosti, već daje prednosti AES-u u izgradnji nove termoelektrane.
Cijelo jedno poglavlje Sporazuma, do kojeg smo došli posvećeno je obavezi čuvanja od javnosti detalja dogovora.
Drugi dio precizira način organizovanja novog preduzeće koje će osnovati AES I Elektroprivreda RS.
Sporazumom, predviđena su tri modela organizacije nove firme.
Prvi: da ERS novoj firmi daje postojeću elektranu i rudnik, drugo ERS daje cijelo preduzeće RITE Ugljevik, s tim da akcije malih akcionara otkupi nova firma i treći model: da ERS uloži gotovinu, kao Amerikanci.
Nezakonita je, kaže ekonomski analitičar Damir Miljević, i odredba Sporazuma o izradi ekološke i studije izvodljivosti. Po zakonu o javnim nabavkama Elektroprivreda je morala raspisati tender.
Pored toga, iako sa AES-om dijeli troškove studije, Elektroprivreda buduću studiju izvodljivosti ni pod kojim uslovom ne smije koristiti ako bi se slučajno, odlučila za drugog investitora u RITE Ugljevik.
Tajni sporazum ERS i americke kompanije AES. pdf