SARAJEVO, Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić smatra da sporo i neefikasno provođenje političkih reformi i izostanak višeg stepena političke stabilnosti usporavaju priliv direktnih stranih investicija u BiH.
Prema njegovim riječima, rast bruto-društvenog proizvoda u 2007. godini u BiH dostigao je predviđenih sedam odsto, ali su inflacija od 4,9 odsto, te spoljnotrgovinski deficit BiH, koji je narastao na osam milijardi KM, prerasli očekivanja Centralne banke BiH.
“Za očekivati je da u ovoj godini značajniji zamajac za privredu BiH budu privatizacioni procesi koji su već u toku u Republici Srpskoj, a čiji se početak najavljuje i u Federaciji BiH”, rekao je Kozarić.
On smatra da bi to mogla da bude solidna osnova za određeni investicioni ciklus koji bi trebalo da bude u interesu svih građana BiH.
Komentarišući inflaciju od 4,9 odsto, guverner Centralne banke BiH rekao je da je riječ o “ekstremnim šokovima” za koje vlasti BiH i njena nedovoljno razvijena privreda nemaju adekvatne odbrambene mehanizme.
“U stvari, vlasti u BiH nespremno su dočekale ove inflatorne pritiske tako da nisu pravovremeno i efikasno reagovale, što je i dovelo do skoka cijena i porasta inflacije”, rekao je Kozarić.
Govoreći o spoljnotrgovinskom deficitu, on je upozorio da se u BiH niko ozbiljno ne bavi analizom tog konstantno negativnog trenda.
Prema njegovim riječima, jedna od mogućnosti za prevazilaženje tog stanja može da bude i supstitucija uvoza, pri čemu se mogu afirmisati neki od domaćih proizvoda, odnosno robe kao što su pivo, duvanski proizvodi, te niz prehrambenih proizvoda.
Kozarić upozorava i da vlade u BiH ne pokušavaju da promjenama u fiskalnoj politici rasterete domaće privrednike i stave ih, ako ništa drugo, u ravnopravan položaj sa inostranim konkurentima.
On je konstatovao da su, zbog toga, neki uvozni lobiji i dalje jači od viših interesa domaće proizvodnje.
Guverner Centralne banke BiH istakao je da je za budući ekonomski razvoj BiH neophodan Fiskalni savjet BiH – kao institucija i mjesto gdje treba da budu definisani fiskalni ciljevi i gdje treba da se razgovara o javnoj potrošnji i jedinstvenom tržištu, a ne o parcijalnim ekonomskim interesima entiteta ili institucija države.
“Fiskalni savjet jako je potreban ovoj zemlji i ne vidim razloge zašto se njegovo uspostavljanje toliko oteže, tim prije što su se predstavnici domaćih vlasti nebrojeno puta deklarativno izjasnili da su za njegovo formiranje”, rekao je Kozarić.
On je potvrdio da stabilnost konvertibilne marke nije u pitanju, jer je ona vezana za kurs evra.