BEOGRAD, Ključna poreska novina ove godine u Srbiji je trebalo da bude smanjenje poreza na kapitalnu dobit na akcije. Najavljeno je bilo da će stopa sa 20 odsto biti svedena na 10 procenata, a da će u potpunosti od plaćanja ove dažbine biti oslobođeni oni koji u prodaju akcija uđu tri godine po njihovom sticanju.
Od tih smanjenja i oslobađanja nema, međutim, ništa. Sve ostaje po starom, jer do izmena zakona nije došlo.
Vlada Srbije je još u novembru parlamentu dostavila predlog izmena zakona, pa se sve do kraja decembra čekalo njegovo uključivanje na dnevni red, a onda je, kako je bilo prečih stvari, povučen iz procedure.
U Ministarstvu finansija kažu da je to urađeno isključivo zbog tehničkih propozicija, te da će procedura vrlo brzo biti obnovljena, i to sa istim sadržajem, ali na pitanje kada bi to moglo da usledi – odgovora nema.
Uz akcije, poresko oslobađanje trebalo je da usledi i poljoprivrednicima za katastarski prihod.
Poljoprivrednici su i prošle godine bili oslobođeni plaćanja poreza na katastarski prihod, i sada je to trebalo da bude produženo za ovu i iduću godinu.
Sledeća veća izmena koja je bila planirana odnosila se na izuzimanje od oporezivanja otpremnina radnika koji ostaju bez posla a stariji su od 50 godina.
Kada je reč o ostalim porezima – to što nema ni nagoveštaja da bi tokom ove godine moglo da dođe do smanjenja stopa – ne znači da će iznosi ostati kao i prošle godine.
Stope poreza na imovinu (kuću, stan, vikendicu, poslovni prostor…) ostaju, na primer, nepromenjene, ali će povećanje sasvim sigurno uslediti po osnovu rasta osnovice za izračunavanje tog poreza.
Osnovica se, naime, izračunava prema kretanju cena nekretnina na tržištu, a one su u protekloj godini povećane gotovo u svim opštinama i gradovima, s tim što je negde taj rast bio manji, a negde veći.
Slanje računa trebalo bi da usledi tokom marta-aprila.
A najkasnije do 15. februara, svi obveznici ovog poreza, a ima ih oko milion i po širom Srbije, dužni su da plate akontaciju prve rate, i to tako što će na uplatnicu da upišu četvrtinu iznosa iz svog prošlogodišnjeg poreskog rešenja. Blic
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kao prvo ne znam gde ce ovaj komentar da se pojavi. Drugo, zanima me sledece: kako je moguce da bivsi akcionari Apatinske pivare na kapitalni dobitak nisu oporezovani jednako. Recimo, stopa poreza zavisi, koliko sam ja shvatila, od opstine do opstine. U Somboru je to bilo 10%, u Apatinu 20%, a u svim ostalim opstinama sirom Srbije (bilo je akcionara iz Beograda, Nisa etc), koji nikada nisu dobili nikakvo resenje za porez. Dok ove ostale, Sombor i Apatin, poreska sluzba ganja do besvesti. Kako je to moguce? Ko bi mogao da mi odgovori na to pitanje?