BANJALUKA, Vlada Republike Srpske (RS) usvojila je danas pravila plasmana sredstava po kreditnim linijama za Investiciono-razvojnu banku RS, čime će biti omogućena realizacija drugog dijela Razvojnog programa Srpske.
Ministar finansija RS Aleksandar Džombić rekao je da će Investiciono-razvojna banka RS sada moći da realizuje usvojena pravila i sklapa ugovore sa komercijalnim bankama i mikrokreditnim društvima u RS.
“Mi smo već kroz Savjet za razvoj počeli sa realizacijom socijalno-ekonomskog dijela programa koji se realizuje preko budžeta RS, dok će ovaj drugi dio početi da se realizuje preko Investiciono-razvojne banke RS”, rekao je Džombić novinarima nakon sjednice Vlade.
Džombić je naglasio da su pravila plasmana sredstava po kreditnim linijama za Investiciono-razvojnu banku RS veoma detaljna i stimulativna za privredu RS.
On je pozvao banke, kreditna društva i klijente na dobru saradnju i da se preko svojih poslovnih banaka zainteresuju za informacije o ovim kreditnim linijama kako bi bile izdate aplikacije i kako bi se počelo sa korištenjem ovih sredstava.
“Pravila sadrže različite vrste kreditnih linija – za početne poslovne aktivnosti, mikrobiznis u poljoprivredi, poljoprivredu, preduzetnike, preduzeća, stambene kredite i za jedinice lokalne samouprave”, istakao je Džombić.
On je rekao da su korisnici kreditne linije za početne poslovne aktivnosti preduzetnici i preduzeća koja su registrovala svoju djelatnost kod nadležnih organa, dok su korisnici kreditne linije za mikrobiznis u poljoprivredi lica upisana u registar poljoprivrednih gazdinstava.
Džombić je naveo da su korisnici kreditne linije u poljoprivredi pravna lica koja se bave poljoprivrednom proizvodnjom ili ribarstvom, dok su korisnici stambenih kredita fizička lica, a kreditne linije za jedinice lokalne samouprave opštine i gradovi.
On je istakao da je namjena ovih sredstava nabavka osnovnih i obrtnih sredstava u poljoprivredi, mikrobiznisu u poljoprivredi i preduzetništvu, dok je kod stambenih kredita sredstva moguće koristiti za kupovinu, izgradnju i rekonstrukciju stambenih jedinica, a kod jedinica lokalne samopuprave u izgradnju, rekonstrukciju i modernizaciju lokalne infrastrukture.
Džombić je rekao da su za kreditnu liniju početne poslovne aktivnosti iznosi od 3.000 do 30.000 KM, za mikrobiznis u poljoprivredi od 5.000 do 50.000 KM, za poljoprivredu i preduzeća iz oblasti poljoprivrede od 50.000 KM do tri miliona KM, s tim da je maksimalan iznos za obrtna sredstva 30 odsto, a ukoliko se samo koristi kredit za obrtna sredstva moguće je dobiti kredit od 5.000 do 500.000 KM.
On je naveo da za preduzetnike krediti iznose od 30.000 do pet miliona KM, s tim da je maksimalan iznos za obrtna sredstva 30 odsto, a u slučaju da se kreditna linija koristi isključivo za obrtna sredstva onda kredit iznosi od 30.000 do 500.000 KM.
Džombić je rekao da postoji i kratkoročni revolving kredit za podsticaj od 50.000 KM do milion KM, dodajući da stambeni krediti za rekonstrukciju i proširenje stambene jedinice iznose od 5.000 do 50.000KM, a za kupovinu i izgradnju prve stambene jedinice u vlasništvu od 10.000 do 100.000 KM.
On je naveo da krediti za jedinice lokalne samouprave iznose od 50.000 do tri miliona KM.
Džombić je rekao da je period otplate kredita za početne poslovne aktivnosti do pet godina sa grejs periodom do šest mjeseci, za mikrobiznis u poljoprivredi do 10 godina sa grejs periodom do 36 mjeseci, za preduzeća iz oblasti poljoprivrede 15 godina sa grejs periodom 36 mjeseci.
On je dodao da je period otplate kredita za preduzetnike i preduzeća do 15 godina sa grejs periodom do 18 mjeseci, za izvoznike jedna godina sa grej periodom do šest mjeseci, za stambene kredite rok otplate do 20 godina bez grejs perioda, a za kredite jedinicama lokalne samouprave do 10 godina uz grejs period od šest mjeseci.