LONDON, Vlada Velike Britanije će u sutra vjerovatno dati odobrenje za izgradnju nove generacije nuklearnih elektrana.
Velika Britanija proizvodi 18 odsto struje u nuklearnim elektranama. Posljednja britanska nuklearka treba bi da bude zatvorena 2035. godine, a kako prenosi Rojters, analitičari smatraju da obnovljivi izvori energije neće moći da nadomjeste tu proizvodnju.
Izgradnja nuklearki u Velikoj Britaniji biće moguća i ukoliko vlada ne da “zeleno svetlo” za izgradnju nove generacije nuklearki, ali investitori čekaju to odobrenje kao znak da je vlast naklonjena nuklearnoj energiji i da oni neće nailaziti na prepreke.
Za izgradnju nuklearke potrebno je investirati približno 2,5 milijardi funti.
U svijetu se trenutno nuklearna energija proizvodi u 439 postrojenja, a gradi se 34 od čega četiri u Evropskoj uniji – dvije u Bugarskoj i po jedna u Finskoj i Francuskoj.
Alaster Skrimdžor iz revizorske kompanije Deloit (Deloitte) ocjenio je da će odluka o nuklearnoj energiji u Velikoj Britaniji imati uticaja na druge evropske zemlje.
Stavovi zemalja EU prema nuklearnoj energiji su podjeljeni – dok se Njemačka i Švedska spremaju da prekinu proizvodnju nuklearne energije, nove članice EU – Bugarska, Rumunija i Slovačka, kreću u izgradnju novih elektrana.
U svijetu se sve više razmišlja o izgradnji nuklearki kao o načinu za smanjenje emisija ugljen dioksida i zauzdavanju klimatskih promjena, ali i kao način da se smanji zavisnost od nafte, čija cijena je na svjetskom tržištu 2. januara dostigla rekordnih 100 dolara za barel.
Cijena uranijuma je takođe u porastu, ali on učestvuje u cijeni proizvodnje nuklearne energije sa pet procenata.
Protivnici nuklearne energije ukazuju na problem nuklearnog otpada, koji predstavlja opasnost za životnu sredinu i po više hiljada godina i na velike troškove dekomisije elektrana.
U svijetu se 16 odsto struje proizvodi iz nuklearnih izvora, a na nuklearke se od svih evropskih zemalja najviše oslanja Francuska, čijih 73 odsto struje je nuklearnog porijekla.
Trenutno se gradi po jedna nuklearka u Argentini, Finskoj, Francuskoj, Iranu, Japanu, Pakistanu i Sjedinjenim Američkim Državama, po dve u Ukrajini i Bugarskoj, tri u Južnoj Koreji, pet u Kini, šest u Indiji i sedam u Rusiji.