SARAJEVO, Sarajevski “Klas” od 11. januara povećaće cijenu narodnog kruha sa 70 na 90 feninga, a brašna od 11 do 30 posto, u zavisnosti od vrste, najavio je Ibrahim Smajlagić, generalni direktor ove kompanije, na pres-konferenciji.
“Ovo je minimalna korekcija cijena, u skladu sa troškovima nabavke pšenice i energenata. U proteklom periodu, u skladu sa dogovorom Vlade FBiH, nismo povećavali cijenu, iako Vlada nije izvršila svoje obaveze da obezbijedi odgovarajuće količine pšenice, što znači da su cijene bile zadržane na uštrb poslovanja ‘Klasa'”, kazao je Smajlagić.
Pojasnio je da je dogovor s Vladom FBiH podrazumijevao isporuku 8.000 tona pšenice iz robnih rezervi, po cijeni od 330 KM po toni. No, kaže da je “Klas” u skladu s tim dogovorom kupio samo 2.425 tona, koje su bile uskladištene u njihovim silosima jer ostala pšenica nije bila zdrava. Napomenuo je da je od početka 2006. godine električna energija poskupjela za 30 odsto, plin za 28, lož-ulje za 31, a dizel za 17 odsto, dok je tona pšenica sa 130 “skočila” na 270 eura.
“Ne očekujemo kazne za ovo povećanje cijena i ne možemo govoriti o tome hoćemo li cijene vratiti na staro ako Vlada FBiH ponudi pšenicu iz novog kontingenta pšenice za robne rezerve, jer je to za sada hipotetička situacija”, istakao je Smajlagić. Cijeni da bi vlasti u BiH trebale razmišljati o ukidanju carine na uvezenu pšenicu.
Iako u “Klasu” tvrde da se o novim cijenama nisu dogovarali sa SPRIND-om, “jer je to zabranjeno Zakonom o konkurenciji”, Semir Oberbegović, direktor marketinga i prodaje u ovom SPRIND-u, najavljuje da će od 21. januara i oni povećati cijene kruha i prerađevina od brašna.
Zoran Kos, predsjednik Udruženja mlinara RS, rekao je juče da trenutno ne postoje najave za poskupljenje brašna, hljeba i ostalih pekarskih proizvoda u RS.
“Mi smo podigli cijene nešto ranije u odnosu na kolege iz Federacije, a oni su nas sada dostigli, pa čak i prestigli”, kazao je Kos.
Istakao je da će se nakon praznika održati sastanak mlinara i pekara RS, na kojem će biti odlučeno da li će doći do poskupljenja ovih proizvoda.
“U svakom slučaju do povećanja cijena neće doći u prvoj polovini januara, ali će možda uslijediti u februaru”, dodao je Kos.
Mali pekari za sada neće povećavati cijenu, ali će, prema riječima Seada Đipe, predsjednika Udruženja malih pekara u FBiH, od Vlade FBiH zatražiti partnerstvo u poslovima sa brašnom iz robnih rezervi i ukidanje prelevmana na brašno koje se ne uvozi iz Srbije i Hrvatske.