BANJALUKA, SARAJEVO – Cijene stanova u BiH i u ovoj godini nastaviće trend rasta, pogotovo u većim gradovima, gdje bi se mogle približiti cijenama kvadrata u velikim evropskim centrima, prognoziraju trgovci nekretninama.
Banjaluka i Sarajevo, kao najveći centri, rekorderi su po visini cijene kvadrata. Pred kraj godine, kvadrat novogradnje u Banjaluci je znatno premašio 2.000 maraka, a već se u pretprodaji nudi po 300-400 maraka više od toga, zavisno od lokacije.
Za luksuznije kvadrate u centru grada traži se oko 3.000 za kvadrat. Sarajevo, takođe, prati rast sa sličnim cijenama, iako je, kako se žale trgovci, sučeno s hroničnim manjkom slobodnog građevinskog prostora.
Spaho Ljajić, direktor sarajevske agencije za nekretnine “SigenX”, ističe da se stara gradnja u Sarajevu može kupiti od početnih 1.400 po kvadratu pa sve do 4.000 maraka, zavisno od lokacije, opremljenosti i starosti zgrade.
“Ima nekih indicija da će cijene još malo porasti pa da će stagnirati. Cijene diktira rast cijena u regionu, ali i sve veća mogućnost zaduživanja. Ipak, novogradnja u Sarajevu je hendikepirana jer se ne može prodavati državna svojina, a privatnog je malo, tako da se ne može puno graditi”, rekao je Ljajić.
Danas, u Banjaluci ili Sarajevu, za jedan kvadrat novogradnje moraju se dati namanje tri i po prosječne plate, tako da za stan od pedesetak kvadrata, po toj logici, radnik sa prosječnom platom mora raditi najmanje 14 godina.
U isto vrijeme u Beču je danas, prema podacima tamošnjih agencija, stanove moguće naći i za 2.000 evra po kvadratu, što je nešto manje od prosječne plate Bečlije. Po toj računici, Bečlija s prosječnom platom do stana može doći za nekoliko godina, ali pod uslovom da ne kupuje superluksuzne stanove, čija cijena doseže i do 8.000 evra po kvadratu.
Građevinci kažu da su kvadrati osjetno skuplji zbog rasta cijena građevinskog materijala i nafte, ali na prvom mjestu za cijenu je, tvrde, odgovorno gladno tržište.
“Ukoliko tržište traži stanove, njihove cijene idu gore i nema druge logike. Očekujemo dalji rast potražnje u većim gradovima, gdje na cijenu znatno utiče i visoka cijena zemljišta, vodovoda, grijanja i drugih pratećih troškova”, ističu u banjalučkom “Integral inženjeringu”.
U banjalučkoj agenciji za promet nekretninama “Tera” kažu da su cijene stanova, praktično, u stalnom rastu, što se odnosi i na staru gradnju. Dok se prije samo godinu, dvije stari kvadrat mogao pazariti za 1.000 maraka, cijene su sada znatno više – od 1.800 do 2.200 za male stanove, koji su traženiji, te 1.600 do 2.000 KM za veće.
“Porast cijena i povećanu potražnju izazvali su povoljniji stambeni krediti, tako da se mnogi zadužuju da bi došli do svog stana”, ističu prodavci.
Trgovci, takođe, konstatuju da su cijene kuća, koje je donedavno bilo teško prodati, porasle, pogotovo one koje raspolažu dovoljno velikim zemljištem za gradnju stambenih zgrada.
Iako se rast cijena uglavnom dovodi u vezu s prednostima koje nude veće sredine, kvadrati su sve skuplji i u manjim sredinama, poput Trebinja. Zbog velike potražnje, uzrokovane blizinom mora, cijena je jednaka onoj u Banjaluci i Sarajevu, oko 2.000 KM za novogradnju.
“Ako se nastavi ovakva potražnja, cijene će još ići prema gore”, procjenjuju u lokalnim agencijama za nekretnine.
Trend rasta cijena kvadrata bilježi se širom regiona, tako da se stanovi u Beogradu i Zagrebu mogu kupiti po istoj cijeni kao u Beču, naravno zavisno od lokacije i luksuza.
Prema podacima tamošnjih trgovaca nekretninama, cijena kvadrata nove gradnje u boljim zagrebačkim naseljima iznosi oko 2.175 evra. Raspon cijena stanova je od 1.600 do 3.800 evra po metru kvadratnom.
U centru Beograda stari stanovi su od 2.000 do 2.600 po kvadratu, a na Novom Beogradu i stari stanovi sada koštaju od 1.400 do 1.600 evra.
Kvadrat stana u Novom Sardu je od 1.700 do 1.800 evra.
U Mostaru manjak starih stanova
Prema podacima mostarskih agencija za nekretnine, cijene stanova u najvećem gradu Hercegovine variraju od 900 do 3.000 maraka, zavisno od kvadrature, lokacije i starosti gradnje.
Vito Sesar, vlasnik Agencije “Sesar”, kaže da je primjetna nestašica stare gradnje jer je potražnja veća od ponude.
“Do rasta cijena došlo je zbog nestašice stanova, a procentualno, neki kvadrarti su poskupjeli i za 50 odsto”, rekao je Sesar.
On vjeruje da se cijene se neće stabilizovati sve dok ne bude dovoljno novogradnje da zadovolji potražnju, do koje je došlo zbog mogućnosti koje nude banke.
TABELA CIJENA PO KVADRATU
SARAJEVO – od 1.400 do 4.000 KM
BANJALUKA – od 1.400 do 3.000 KM
MOSTAR – od 900 do 3.000 KM
TREBINJE – oko 2.000 KM
ZAGREB – od 3.200 do 7.600 KM
BEOGRAD – od 2.800 do 4.000 KM
NOVI SAD – od 3.400 do 3.900 KM
BEČ – od 4.000 do 16.000 KM
Nezavisne n.