BANJALUKA, “Pošte Srpske” završiće poslovnu godinu s pozitivnom nulom, s obzirom na činjenicu da je prvog jula 2007. godine istekla obaveza Telekoma Srpske da nam isplaćuje subvenciju, kaže u intervjuu Jasminka Krivokuća, direktor “Pošta Srpske”.
Može li takav rezultat da se ocijeni dobrim?
KRIVOKUĆA: “Pošte Srpske” ne mogu poslovati pozitivno, jer imamo veliki broj pošta koje proizvode samo gubitke, a njihovo poslovanje jeste u direktnoj vezi s razvijenošću privrede. Prema zakonu, obavezni smo da u svakom naseljenom mjestu imamo poštu. Budući da ne mogu zatvoriti pošte koje posluju s gubitkom, biću primorana da radnike šaljem na čekanje. Obratila sam se Vladi RS sa zahtjevom da “Poštama Srpske” obezbijedi subvenciju od milion maraka mjesečno na ime investicija i pokrića gubitaka neprofitabilnih pošta. Međutim, nismo naišli na razumijevanje prilikom donošenja budžeta za 2008. godinu. Resorni ministar odgovorio nam je da “Pošte Srpske” ne mogu da dobiju subvenciju od Vlade RS, jer su akcionarsko društvo. Podsjećam da “Željeznice RS” imaju identičnu vlasničku strukturu, ali ipak dobijaju grant od Vlade, koji će u ovoj godini premašiti iznos od 30 miliona maraka. Naš najveći problem jesu sredstva za investiranje, jer “Pošte Srpske” iz svog poslovanja mogu da pokriju samo bruto plate.
O kakvim investicijama se radi?
KRIVOKUĆA: “Pošte Srpske” nemaju sorting centar, odnosno automatsku obradu pisama i paketa obilježenih bar kodovima, po čemu su jedinstvene na prostoru bivše Jugoslavije i šire, jer je ručna obrada davno prevaziđena. Sorting centar košta oko 40 miliona maraka, a mi taj novac nemamo. Jedan od problema jeste i to što su svi objekti “Pošta Srpske” u veoma lošem stanju i zahtijevaju popravak. Na pragu smo realizacije jedne velike investicije, a to je izgradnja bekboun sistema, odnosno radio-relejnog uređaja kojim ćemo sve naše pošte povezati u jedinstven informacioni sistem. Na taj način uštedjećemo 700.000 maraka na godišnjem nivou, koje smo do sada plaćali za korištenje linkova Telekoma Srpske.
Da li vam je Telekom Srpske isplatio sav novac?
KRIVOKUĆA: Mnogo nam je pomogao revizorski izvještaj gospodina Boška Čeke iz 2002. i 2003. godine, u kojem je konstatovano da nas je Telekom Srpske potkradao. Uz mnogo truda, uspjela sam da naplatim 11 miliona maraka od Telekoma, koje sam oročila i koje čuvam za osnivanje Poštanske banke.
Koje usluge će pružati Poštanska banka?
KRIVOKUĆA: Poštanska banka baviće se platnim prometom, štednjom i manjim kreditima, a akcenat će biti stavljen na ruralna područja. Na primjer, prosvjetni i zdravstveni radnici u malim mjestima, u kojima nema banaka, mogli bi da primaju platu preko Poštanske banke. Isto važi i za subvencije za poljoprivrednike. Elaborat o osnivanju Poštanske banke izradila je revizorska kuća “Revidere” iz Bijeljine, koja je izabrana putem objave. Elaborat je, u stvari, analiza poslovanja “Pošta Srpske”, sa osvrtom na mogućnosti osnivanja banke. Poznato je da u svakom naseljenom mjestu u Republici Srpskoj postoji pošta, što nam daje široke mogućnosti za bavljenje bankarskim poslovima.
Pokrenuli ste inicijativu za izmjenu Zakona o posredovanju u osiguranju. Zašto?
KRIVOKUĆA: Naš cilj jeste da vršimo prodaju osiguranja u ime i za račun osiguravajućih društava, isto kao što posredujemo u ime i za račun banaka u platnom prometu. Sva osiguravajuća društva zainteresovana su za posredničke usluge “Pošta Srpske”, s obzirom na razvijenost naše poštanske mreže kao i prisustvo CIPS-a u 55 opštinskih pošta na području RS. Osim toga, kroz informacioni sistem pošta smanjile bi se zloupotrebe i omogućila kontrola uplata.
U 2007. godini bio je aktuelan konkurs za dobrovoljni raskid radnog odnosa. Da li je taj projekat završen?
KRIVOKUĆA: Da. Uslove za prekid radnog odnosa i pravo na otpremninu ostvarilo je 178 zaposlenih. Na ime otpremnine isplatili smo 3,2 miliona maraka, ali tu sumu, prema procjenama, vratićemo za 18 mjeseci. Takođe, u toku je konkurs za dobrovoljni dokup radnog staža i za tu svrhu izdvojićemo 600.000 maraka. Na ovaj konkurs do sada se prijavilo oko 60 zaposlenih. Početkom 2008. godine sprovešćemo još jedan ciklus dobrovoljnog prekida radnog odnosa, ali to ne znači da nam nisu dobrodošli mladi, kvalifikovani kadrovi. Proteklih godina u “Pošte Srpske” zapošljavali su se radnici svakakvog profila, kuvari, konobari, kožari. Međutim, uspjeli smo da riješimo problem jednog dijela radnika koji svojim kvalifikacijama ne odgovaraju modernom poštanskom sistemu.
Kakvi su planovi u idućoj godini?
KRIVOKUĆA: Početkom februara trebalo bi da bude održana Skupština akcionara “Pošta Srpske”, na kojoj ćemo, nadam se, usvojiti plan poslovanja za 2008. godinu i plan poslovanja do 2011. godine. Budući da 2011. godine počinje liberalizacija poštanskog sistema u BiH, bojim se da bi “Pošte Srpske” mogao da ugrozi neki privatni poštanski operater, a to ne bi odgovaralo Vladi RS. Vrijeme je da predstavnici vlasti shvate da poštanski sistem u Srpskoj ne može da opstane na sadašnjem principu poslovanja. Izvor: Fokus
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
radim u posti od 1999 godine i bilo je dobro dok se nisu umijesali politicari i politika.Lopovima niko nemoze zaraditi para koliko oni mogu ukrasti