BANJALUKA,Ministarstvo finansija Republike Srpske /RS/ demantovalo je optužbe da RS blokira pomoć EU od 332 miliona evra, što je danas objavio “Dnevni avaz”.
Izražavajući razočarenje što se legitiman i profesionalan čin poštovanje zakona u BiH želi ispolitizovati na veoma neprikladan način, u saopštenju Ministarstva se podsjeća da RS ni u jednom segmentu ne koči bilo koji proces koji se odnosi na integrisanje BiH ka EU.
“RS čini sve napore da bude najznačajniji pokretač svih integracionih procesa, stvaranjem boljih uslova za život građana kroz jačanje ekonomije i stvaranje zakonskih okvira koji su sve više usklađeni sa evropskim zakonodavstvom”, navodi se u tekstu.
Iz Ministarstva finansija RS su objasnili da je sporni novinski tekst napravljen na osnovu prepiske između institucija u RS i BiH i da je pun netačnih i vrlo ozbiljnih optužbi.
U obrazloženju se navodi da je Direkcija za evropske integracije BiH zatražila od Ministarstva finansija u Vladi RS mišljenje o Nacrtu Okvirnog sporazuma između BiH i Komisije Evropskih zajednica o pravilima saradnje, odnosno o članovima 25. i 26. sporazuma koja se odnose na primjenu pomoći kroz instrumente predpristupne pomoći (IPA).
Ministarstvo je odgovorilo da se član 25. Okvirnog sporazuma odnosi na indirektne poreze koji nisu u njegovoj nadležnosti, a za član 26.koji se odnosi na oporezivanje dohodka i dobiti, uvažavajući zakonsku regulativu, Ministarstvo je odgovorilo da se dio sporazuma koji se odnosi na porez na dobit u potpunosti slaže sa Zakonom o porezu na dobit RS.
Za dio teksta sporazuma koji definiše oporezivanje dohodka navedeno je da se ne slaže sa Zakonom o porezu na dohodak RS, odnosno, da Zakon definiše i nerizedente kao poreske obveznike na porez na dohodak kada je dohodak ostvaren u RS.
Ministarstvo smatra u potpunosti opravdanu činjenicu da se davanjem mišljenja rukovodilo isključivo domaćim zakonodavstvom jer prema Zakonu o porezu na dohodak, nerezident koji ostvari dohodak na teritoriji RS i plati porez na njega ima mogućnost da iznos uplaćenog poreza koristi u svojoj matičnoj državi kao poreski kredit ili „odbitnu stavku kod obračuna i uplate poreza.
U saopštenju se zaključuje da je postupak Ministarstva kroz davanje mišljenja potupno opravdano i usaglašeno sa zakonima RS i podsjeća da Savjet Ministara BiH, na prijedlog Direkcije za evropske integracije, može potpisati Okvirni sporazum bez obzira na mišljenje Ministarstva finansija RS, jer međunarodni ugovori imaju jaču pravnu snagu od domaćeg zakonodavstva.