BANJALUKA, U Republici Srpskoj /RS/ rudari su uvijek deficitarna radna snaga, a naročito rudarski tehničari i rudarski inženjeri, rekao je pomoćnik ministra za rudarstvo i geologiju RS Borislav Adamović.
“Stalno su otvoreni konkursi za rad u rudnicima, naročito za rudarske tehničare i rudarske inženjere. Jer svi rudnici koji su radili prije rata rade i sada, eksploatacija ruda je u potpunosti obnovljena, a u nekim rudnicima dostignut je i prijeratni kapacitet proizvodnje”, rekao je Adamović Srni.
Jedini rudnik koji u RS trenutno ne radi jeste rudnik mrkog uglja u Miljevini koji je u stečaju i čiju je pokretnu i nepokretnu imovinu Vlada RS otkupila na licitaciji sa namjerom da nađe koncesionara koji će biti spreman da na bazi rezervi mrkog uglja izgradi energetski objekat.
“Već imamo četiri zainteresovane strane kompanije, a na ovom području nalazi se 42 miliona tona eksploatacionih rezervi uglja i više od 60 miliona tona geoloških rezervi uglja”, kaže Adamović.
Najveći rudnici u Srpskoj – rudnik željezne rude “Mital rudnici Prijedor”, rudnici uglja u Stanarima, Ugljeviku i Gacku, rudnik boksita u Milićima i rudnik olova i cinka “Sase” u Srebrenici – broje oko 4.000 radnika, dok 60 kamenoloma u RS prosječno zapošljava 15 do 20 radnika.
Adamović je naglasio da rudarstvo u RS bilježi konstantan rast gdje je u odnosu na prvih deset mjeseci 2006. godine u istom periodu ove godine proizvodnja veća za 11,6 odsto, dok je u prošloj godini u odnosu na 2005. bila veća za 20 odsto.
Prema njegovim riječima, teritorije RS je prilično istražena ali postoji prostor da se nađu neke nove količine, naročito rude olova i cinka ili nalazišta antimona u istočnom dijelu RS.
“Potrebno je dodatno istražiti ležišta uglja koja su bila u funkciji do 70-ih godina kada je cijena nafte bila izuzetno niska pa su rudnici zatvoreni. Treba istraživati i nalazišta dijabaza, krečnjaka i dolomita”, naveo je Adamović.
Predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva RS Tane Peulić rekao je da su ključni problemi sa kojima se rudari suočavaju uslovi rada, pitanje zaštitne opreme i pitanje povećanja plata.
“Plate treba da prate težinu posla, ali poslodavci koji ne obezbijede tržište imaju i problema sa povećanjem cijene rada. Plata mora rezultate rada, a rudari nisu krivi ako poslodavac nije našao tržište”, naveo je Peulić napominjući da je većina rudnika i kamenoloma privatizovana.
Prema podacima Ministarstva privrede energetike i razvoja RS, primanja zaposlenih u rudarstvu bilježe rast i prosječna neto plata u 2006. godinu iznosila je 602 KM, a u oktobru ove godine 706 KM.